Schunk

Soustruhy pro kusovou a malosériovou výrobu

V České a Slovenské republice se stroje XYZ Machine Tools, které si již léta drží prvenství v prodejích obráběcích strojů ve Velké Británii, poprvé objevily v nabídce společnosti Rexim v roce 2010.

 

Od té doby se značka XYZ díky spolehlivosti svých strojů a kvalitnímu servisnímu zázemí etablovala na náročném trhu. Sortiment XYZ Machine Tools je široký. Začíná u konvenčních soustruhů a frézek (vhodných i pro účely výuky), pokračuje přes velmi oblíbené mechatronické stroje s řídicím systémem ProtoTRAK a končí XL soustruhy s oběžným průměrem až 2 m a frézovacími centry s řídicími systémy Siemens nebo Heidenhain s délkou pojezdu v ose X do 3 m. Pro letecký průmysl je v nabídce vertikální frézovací centrum s pojezdem až 10 m.

Po loňském roce, kdy byla uvedena na trh nová generace řídicího systému ProtoTRAK s dotykovou obrazovkou, chystá i pro letošní rok britský výrobce několik novinek.

ProTURN RLX 780

Řadu soustruhů ProtoTRAK letos rozšíří nový ProTURN RLX 780, který byl dosud nabízen pod označením XL 780 pouze se systémem Siemens Sinumerik S828D. S vývojem v technologii pohonů se nyní může první z těchto velkokapacitních soustruhů pochlubit řízením ProtoTRAK, což otevírá příležitosti pro stávající uživatele ProtoTRAK, kteří v minulosti odolávali přechodu na složitější Siemens.

„Stroj RLX 780 je první z našich velkokapacitních soustruhů, které dostaly možnost řízení ProtoTRAK,“ říká Nigel Atherton, generální ředitel XYZ Machine Tools. „S vývojem pohonů a motorů Delta, které jsou nyní plně kompatibilní s řízením ProtoTRAK, můžeme rozšířit nabídku dostupných strojů, což bude pro stávající uživatele ProtoTRAK velmi atraktivní nabídka. RLX 780 s možností 8poziční nástrojové hlavy jako opce, spolu s ovládáním ProtoTRAK je nyní vážným nákladově efektivním konkurentem pro jakékoli velkokapacitní soustružnické centrum.“

ProTURN RLX 780 sdílí všechny atributy svého sesterského stroje XL 780, kterými jsou:

- kalené a broušené kluzné vedení,

- vzdálenost 3 m mezi hroty,

- oběžný průměr nad ložem 780 mm,

- vřeteno s průchodem 160 mm,

- motor o výkonu 32 kW s převodovkou, která poskytuje dva stupně otáček v rozsahu od 20 do 1300 ot./min.

Do standardní výbavy patří 3čelisťové sklíčidlo o průměru 500 mm, koník se vzduchovým nadlehčením a rychlovýměnná kazetová, nožová hlava Dickson pro nože o rozměru 32 x 32 mm, chlazení emulzí a pracovní osvětlení.

Konstrukce základních prvků stroje – podstavec, lože a vřeteník zůstávají beze změn – pevná žebrovaná litina. Převodovka vřeteníku je sestavena z indukčně kalených, broušených ozubených kol. Vřeteno je uloženo v precizních kuželových ložiskách pro zajištění vysoké tuhosti. Vysokotlaké mazání s chlazením oleje zajišťuje teplotní stálost a klidný chod.

Hlavní změnou je nová generace řídicího systému ProtoTRAK s 15,6 dotykovým ovládáním, které vylepšuje již tak snadné použití a možnosti programování. Uživatelům tak umožňuje přejít z kreslení na hotovou součást rychleji než kdykoli předtím. Uživatelé systému ProtoTRAK mohou vytvářet komplexní programy přímo na ovládacím panelu pomocí konverzačního programování, kde intuitivní funkce, jako je Look nebo Verify umožňují ověřovat vstupní data v reálném čase při generování dráhy nástroje nebo představují grafickou interpretaci součásti, která má být obrobena.

Pro ty, kteří chtějí programovat offline, existuje možnost použít G-kód generovaný CAM systémy nebo DXF a software konvertoru Parasolid. Kombinace poskytuje dokonalou kontrolu pro kusovou a malosériovou výrobu strojních součástí, obvykle obráběných na velkokapacitních soustruzích.

Hlavním charakteristickým rysem nového řídicího systému, jak již bylo zmíněno, je dotyková obrazovka s úhlopříčkou 15,6. Všechny vlastnosti ProtoTRAK jsou tak uživatelům k dispozici skrze jejich konečky prstů.

Soustruhy ProtoTRAK jsou oblíbené a patří k nejprodávanějším strojům XYZ. Kvalitní zpracování a tuhá konstrukce umožňují soustružení s vysokou přesností. Spolu s jednoduchým a moderním ovládáním, které nabízí ruční a plně CNC řízený chod, se tak řadí k nejlepším soustruhům pro kusovou a malosériovou výrobu, jež jsou dnes na trhu. Zvláště oblíbená je unikátní funkce Traking, která umožní plynulé odjetí programu ručním kolečkem. Jak potvrzují naši spokojení zákazníci, kusová a prototypová výroba nebyla díky této funkci nikdy tak snadná. 

ProTURN RLX 1630

Nejmenší z řady, model ProTURN RLX 1630, disponuje oběžným průměrem 400 mm nad ložem a 218 mm nad suportem, díky čemuž nabízí slušnou obráběcí kapacitu. Točná délka je 760 mm, otáčky s plynulou regulací mají rozsah od 150–2500/min.

Přestože má motor vřetene dostatečný výkon (5,75 kW) absence převodovky neumožňuje soustružit hůře obrobitelné materiály větších průměrů. Pro průměry do 100 mm nebo barevné kovy větších průměrů omezení tento soustruh nemá.

ProTURN RLX 355

Bestsellerem řady ProtoTRAK je ProTURN RLX 355, který je velikostně podobný legendárnímu soustruhu TOS SV18. Oběžný průměr nad ložem 360 mm, resp. 225 mm nad suportem a vzdálenost mezi hroty 1000 mm uspokojí potřeby většiny podniků vyrábějících menší strojní součásti. Dostatečně výkonný pohon v kombinaci s dvoustupňovou převodovkou nabízí dostatek síly. Rozsahem do 4000 ot./min a průchodem vřetene 54 mm ikonu SV18 předčí. Nemluvě o CNC řízení, konstantní řezné rychlosti a dalších vlastnostech, které nelze s konvenčním soustruhem porovnávat.

ProTURN RLX 425

Další v řadě soustruhů ProtoTRAK je model RLX 425, který se vyrábí ve dvou délkách: 1,25 a 2 m (vzdálenost mezi hroty). Oběžný průměr 480 mm nad ložem, resp. 257 mm nad suportem a průchod vřetene 80 mm nabízí široký rozsah použití. Skrze 3stupňovou převodovku lze maximálně využít potenciál motoru s výkonem 7,5 kW. Na nejvyšší rychlostní stupeň dosahuje vřeteno 2500 ot./min, což dovoluje obrábět velmi malé součásti. Naopak při nejnižším zařazeném rychlostním stupni je k dispozici 520 Nm pro soustružení velkých obrobků nebo hůře obrobitelných materiálů.

Oběžný průměr lze zvýšit vyjmutím části lože pod sklíčidlem, např. pro obrábění kladek. Takto lze získat oběžný průměr až 700 mm v délce 170 mm.

ProTURN RLX 555


Donedávna největším v řadě soustruhů ProtoTRAK byl ProTURN RLX 555, který je pro letošek překonán již zmiňovaným RLX 780. Nabízí hned 3 délkové varianty: 1 m, 1,75 m a 3 m mezi hroty. Oběžný průměr nad ložem je 560 mm, resp. 350 mm nad suportem. I u této velikosti soustruhu lze vyjmout lože a zvýšit tak kapacitu obrábění na průměr 780 mm, u provedení RLX555–3 m až na 935 mm.

Dvoustupňová převodovka spolu s 11kW motorem nabízí krouticí moment 560 Nm a otáčky v rozsahu 30–1800/min.

Robustní konstrukce a dostatečně silný pohon předurčují tento soustruh k obrábění vysokými výkony. Hmotnost provedení 3 m je 6,6 tun, přičemž základna soustruhu je odlita z jednoho kusu.

Bohatá standardní výbava

Všechny soustruhy řady ProtoTRAK jsou dodávány v bohaté standardní výbavě, která zahrnuje: 3čelistní, ručně ovládané sklíčidlo, koník se vzduchovým nadlehčením (RLX1630 bez nadlehčení), chlazení emulzí, centrální mazání, nástrojovou hlavu s 6rychlovýměnnými kazetami a osvětlením pracovního prostoru.

Za příplatek lze stroj dovybavit: čtyř- nebo 8poziční nástrojovou hlavou, pevnou nebo posuvnou lunetou, vrtacím držákem, Offline programováním nebo DXF konvertorem.

Pro ty, kteří zvažují náhradu konvenčního soustruhu nebo shání CNC stroj pro kusovou a malosériovou výrobu, je ProtoTRAK dobrá volba. Provozní zkušenost prokazuje, že se jedná o konstrukčně velmi odolné stroje s dlouhou mechanickou životností.

Základní součástí obchodní filosofie společnosti XYZ a společnosti Rexim, jakožto výhradního distributora strojů XYZ, je co nejdokonalejší servisní podpora zákazníků.

Servisní podpora je založena na:

- týmu odborných servisních techniků s pokrytím České a Slovenské republiky, který zaručuje operativní služby s velmi krátkou reakční dobou,

- rozsáhlých skladových zásobách náhradních dílů (s dostupností do 24 hodin),

- konzultačním servisním týmu ve Velké Británii (Rexim disponuje jedním technikem vyčleněným výhradně na technickou podporu servisu, buďto samostatně nebo v komunikaci se servisními techniky v centrále XYZ v Británii).

Vzhledem k potřebě kvalitního regionálního pokrytí ČR a Slovenska má společnost Rexim dvě administrativní a servisní střediska. Jedno v Praze a druhé ve Vyškově. Pro zajištění dobré dostupnosti z celého obsluhovaného regionu bylo pro předváděcí středisko strojů zvoleno umístění v Brně.

Stroje XYZ je možné vidět i na strojírenských veletrzích a výstavách, kterých se Rexim pravidelně zúčastňuje. V letošním roce to budou veletrhy For Industry (Praha), MSV Nitra a MSV Brno.

Vladimír Čech, Rexim

 
Publikováno: 13. 3. 2020 | Počet zobrazení: 372 článek mě zaujal 37
Zaujal Vás tento článek?
Ano