IBM Rosler murr Schunk

Vítr v zádech

Po již tradičních závodech elektromobilů či ekologicky poháněných vozidel, např. na sluneční energii, se do popředí dostává pohon na vítr.

 

Soutěž „větromobilů“ nese název Racing Aeolus po starověkém bohu větru. Na 5,3 km dlouhé mořské hrázi v nizozemském přístavu Den Helder, proslulém svým větrným počasím (říká se, že není nikde tolik větru jako zde), se soutěž koná každoročně již od roku 2014.
Vítězem loňského ročníku se stal univerzitní tým Chinook z École de technologie supérieure (ÉTS) z kanadského Quebecu před týmy Baltic Twin Thunder z Univerzity aplikovaných věd z německého Kielu, nizozemským Neo Vento – Spirit of Amsterdam a DTU Wind Turbine Racer z Danmarks Tekniske Universitet. Kromě samotných závodů Drag race a vytrvalostní ceny je udělováno i ocenění za inovaci. Tým ÉTS předvedl nejrychlejší jízdu „s větrem v zádech“ bez ohledu na směr větru. S účinností 114,82 % dosáhl i nového světového rekordu.
Rychlost větrem poháněných vozidel závisí na jeho rychlosti, takže výkon týmů se neměří v km/h, ale v procentech účinnosti.

 
Publikováno: 21. 2. 2020 | Počet zobrazení: 1179 článek mě zaujal 241
Zaujal Vás tento článek?
Ano