rosler murr Schunk

Levné značení s dostatečným výkonem

Ceny současných CO2 laserů se vyrovnají CIJ inkjet technologiím, ale CO2 lasery nabízí mnohem více předností a následnou ekonomiku provozu bez dalšího spotřebního materiálu.  

 

Plnohodnotný CO2 laser Solaris eMark o výkonu 10 W pro značení do lakovaných kartonů, etiket, plastových krabiček nebo skla je dnes možné pořídit za necelých 10 000 Eur, v přepočtu asi 250 000 Kč. Tento model disponuje značící plochou 100x100 mm a možností značit výrobky za pohybu. To znamená, značit produkty nejen v klidovém stavu, ale přímo na dopravníku, takže jeho možnosti se vyrovnají možnostem mnohem dražších laserů.
Ekonomika provozu oproti inkjet technologii je zvýrazněna právě „značením světlem“ bez přidaných materiálů, jako je inkoust a ředidlo. Jedním z důležitých faktorů pro návratnost investice je také životnost CO2 trubice, která je odhadována na 45 000 hodin. V porovnání s CIJ inkjet technologií může být návratnost investice i do jednoho roku. Volitelný dotykový terminál pro nastavení laseru a ovládání nabízí intuitivní menu a díky velkým tlačítkům může být laser použit i v těžkém průmyslu, kde obsluha musí používat při práci ochranné rukavice.
Pro propojení s PLC automatem nebo s PC je laser vybaven Ethernetem s nastavením vlastní IP adresy. Komunikačním protokolem je možné kompletně ovládat laser, volbu zprávy, i zasílání proměnných údajů například hodnoty hmotnosti z váhy. Model Solaris eMark je velmi levný průmyslový laser, ale jeho software standardně obsahuje možnost tisku GS1 čárových kódů a Datamatrix kódů, grafiky a loga ve vektorové kvalitě.
Dnes již také není pravdou, že průmyslové lasery pro značení do kovu nebo pro kontrastní značení do plastového materiálu musí být drahé. Systém Solaris eMark DL je nyní k dostání za 19 000 Eur, v přepočtu asi 480 000 Kč. Jde o pevno-látkový laser typu YAG (Nd:YVO4), který svou vlnovou délkou laserového paprsku, na rozdíl od CO2 laseru, působí i do kovových materiálů. Na většině plastových materiálech vytváří kontrastní značení, díky kterému je možné číst jak čárové kódy, tak i Datamatrix kódy běžnými čtečkami.
Laser Solaris eMark DL lze připojit na 24 V, takže jej lze bezpečně napájet jen ze skříně rozvaděče automatu a není potřeba 230 V zásuvky v prostoru značení.
Konstrukce laserů je vybavena veškerými nutnými bezpečnostními prvky, jako je total stop, blokace zapnutí laseru klíčkem, nebo standardně vybavenou bezpečnostní záklopkou, kterou lze externě ovládat a dosáhnout tak třídy bezpečnosti PLe. Značící pole těchto cenově přijatelných laserů je 100x100 mm. Díky LAN / Ethernet komunikačnímu protokolu lze ovládat laser dálkově a pomocí USB vstupu, připojením WiFi modulu přes implementovanou Web server aplikaci lze ovládat laser například „chytrým telefonem“ (iPodem).
Lasery Solaris typu eMark zaujmou nejen velmi nízkou cenou, ale překvapí nabídkou nadstandardních možností značení, Ethernet komunikací a také průmyslovým standardem zapouzdření. Výhodou je i 24 hodinový servis HotLine a velké množství instalací jak v CZ a SK tak i ve světě s plnou distributorskou sítí a vlastní výrobou a vývojem laserů v Evropě.
 

 

 
Publikováno: 6. 3. 2012 | Počet zobrazení: 2615 článek mě zaujal 556
Zaujal Vás tento článek?
Ano