rosler murr Schunk

Tiskárny šetrné k životnímu prostředí

Společnost ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM uvedla na trh nové tiskárny z portfolia firmy Markem-Imaje, které nabízejí pozoruhodné parametry nejen pokud jde o provozní ekonomičnost a efektivitu, ale kromě vysoké úspornosti jsou i ekologicky velmi ohleduplné.  

 

Firma se od roku 2008 intenzivně zabývá oblastí životního prostředí a svým zákazníkům chce nabízet zařízení, která jsou bezpečnější, úspornější a šetrnější k životnímu prostředí. Jednoduše řečeno, nové výrobky musí být „zelenější.“ Konstrukce nejmodernějších tiskáren proto vychází z nové strategie firmy a naplňuje koncept dlouhodobě udržitelného rozvoje.
Ekologická v mnoha ohledech, to je 9232
Inkjetová tiskárna 9232 splňuje rostoucí požadavky zákazníků na zařízení, které je šetrné k životnímu prostředí. Díky inovacím, použitým při jejím vývoji, posouvá Markem-Imaje své závazky vůči udržitelnému rozvoji ještě o kousek dál. „Je jedinou tiskárnou na trhu, která generuje opravdu minimální odpad. Má schopnost tisknout až o 25 % více znaků a tak zajišťuje delší životnost cartridge. Dalším faktorem, který výrazně snižuje množství odpadu je i unikátní návrh inkoustového okruhu a modulární tiskové hlavy. To umožňuje měnit jen ty díly, které jsou opravdu rozbité“, říká Pascal Vergniaud, marketingový manažer produktu 9232.
Méně odpadu, méně ředidla
„Analýzou uhlíkové stopy výrobku, kterou sledujeme po celý jeho život - od surovin až po užívání výrobku - jsme zjistili, že největší vliv na životní prostředí má spotřební materiál, zvláště pak barvy. V tomto ohledu model 9232 uhlíkovou stopu výrazně snižuje. Inovace přinášejí zákazníkům snížení odpadu a méně těkavých organických látek (VOC). Nová tiskárna je kompaktnější a mnohem lehčí než předchozí model 9040, s menší uhlíkovou stopou v oblasti surovin. Stejně tak je tomu i s údržbou. Vyvinuli jsme zvláštní soupravu, která usnadňuje údržbu a umožňuje okamžité třídění odpadu,“ vysvětluje Pascal Vergniaud.
V důsledku výrazného snížení spotřeby ředidel se také minimalizuje tvorba odpadů - v průměru až o 45 % než u stávajících tiskáren na trhu. Nové inkoustové okruhy využívají Peltierův kondenzér pro zachycení výparů, který je opět vrací do inkoustového okruhu, čímž dochází ke snížení emisí vypouštěných do vzduchu.
Tiskárna dosahuje vysoké úrovně v recyklovatelnosti materiálů: 80 % dílů může být recyklováno. Plášť je vyroben ze 100 % ušlechtilé nerezové oceli, která je mnohem snadněji recyklovatelná než plast. Navíc je plášť složen jen z jedné vrstvy, což také usnadňuje recyklaci.
K dalším trumfům tiskárny patří menší spotřeba elektrické energie: činí pouze 60 VA. Ve srovnání s ostatními tiskárnami je neuvěřitelně úsporná. V inkoustovém obvodu je použito pouze jedno čerpadlo, speciálně vyvinuté výzkumným týmem, které umožňuje dosažení velké úspory.
Inkousty, které nedráždí oči ani nos
Technologie inkjetových tiskáren tradičně používá inkousty obsahující MEK (methylethylketon), který může způsobit podráždění očí a kůže. Kromě toho je MEK velmi nestálý a rychle se odpařuje, což je také důvod, proč produkuje i více odpadu. Společnost Markem-Imaje tento problém vyřešila: pro tiskárnu 9232 vyvinula „MEK-free“ inkousty bez methylethylketonu.
Nové inkousty s kódovým označením 9660 mají z hlediska přilnavosti podobné parametry, ale zásadně se liší ve třech aspektech: inkousty se méně vypařují, vyžadují méně ředidel a nemají tak nepříjemný zápach. Markem-Imaje nyní nabízí také dva další typy inkoustů: první z nich je na bázi etanolu, který je vhodný zejména na částečně porézní podklady a pro provoz vyžaduje minimum ředidel. Druhý typ je na bázi acetonu; jde o etanolovou směs, která může být použita na všechny typy studených povrchů výrobků.
Inteligentní tisková hlava ulehčuje práci
Tiskové hlavy 9232 nabízí řadu chytrých triků. Tryska o velikosti 65 mikronů vytváří opravdu miniaturní kapičky inkoustu, čímž významně snižuje spotřebu barvy a ředidla. To má za následek zvýšení tiskové kapacity cartridge až o 25 %. Automatický systém proplachování tiskové hlavy byl speciálně vyvinut pro zajištění maximální spolehlivosti tiskárny, a to v každé situaci. Elektronický senzor neustále měří pozici trysky, a v případě, že se tryska odchýlí od své dráhy nebo se přeruší dodávka inkoustu, aktivuje se automaticky výstražný signál, který upozorňuje na vzniklý problém.
Nerezová konstrukce tiskárny zajišťuje vysokou odolnost proti mechanickému poškození. A navíc lze tiskovou hlavu snadno odpojit od přívodního kabelu a provést údržbu či výměnu dílů. To vše přináší maximální spolehlivost.
Méně stlačeného vzduchu, odpadu a nižší spotřeba
Konstrukce další z tiskáren, termotransferové SmartDate X40 je důkazem, že závazky Markem-Imaje týkající se životního prostředí platí. Tiskárna pro potisk pružných materiálů a fólií plně respektuje evropskou směrnici RoHS, která omezuje používání některých nebezpečných látek u elektrických a elektronických zařízení.
„Analýzou uhlíkové stopy předchozí SmartDate 5 jsme prokázali, jaký vliv má páska a spotřeba energie na životní prostředí. Při vývoji SmartDate X40 jsme čerpali z těchto zkušeností a vytvořili tiskárnu, která je k životnímu prostředí velmi šetrná. Snížila se spotřeba jak elektrické energie, tak i spotřeba stlačeného vzduchu. Nový software CoLOS Create 5.0. vyvinutý v rámci projektu zvýšil také využitelnost pásek. Všechny tyto novinky jsou odrazovým můstkem, abychom svým zákazníkům mohli jednoduše říci: „nová SmartDate X40 je výrazně úspornější, což se samozřejmě projeví významným snížením vašich výdajů za energii,“ konstatuje Andy Gray, marketingový manažer produktu. V zájmu snížení uhlíkové stopy má SmartDate X40 další „úsporný“ prvek: tiskárna se po určité době, když není používána, sama přepne do stand-by režimu. Tiskárna je rovněž výjimečná délkou své tiskové pásky, díky její délce vzniká méně odpadu.
Obě zařízení jistě nejsou poslední, kterými Markem-Imaje chce dostát svým závazkům vůči zákazníkovi. Úspěchy na tuzemských i mezinárodních trzích a výrazná marketingová podpora firemní strategie jsou důkazem, že firma to se „zelenou“ filosofií myslí naprosto vážně.
 

 

 
Publikováno: 6. 3. 2012 | Počet zobrazení: 2523 článek mě zaujal 586
Zaujal Vás tento článek?
Ano