murr Schunk

Superkamera detekuje jednotlivce v davech

Čínští vědci vyvinuli systém cloudové kamery s umělou inteligencí, který je schopen zachytit tisíce obličejů na stadionu v dokonalých detailech a zároveň v okamžiku lokalizovat konkrétní cíl.

 

Legendární „Velký bratr“ z Orwellova románu 1984 by se nepochybně svíjel radostí – pochmurná utopická vize společnosti pod stálým dohledem dnes začíná dostávat i konkrétní obrysy – přinejmenším technické prostředky, o nichž se Georgi Orwellovi v době, kdy psal své vizionářské dílo, určitě ani nesnilo.
Na čínském mezinárodním průmyslovém veletrhu představili vědci z šanghajské Fudan University a institutu optiky, jemné mechaniky a fyziky Čínské akademie věd v Changchunu novou kameru s extrémně vysokým rozlišením 500 MPx, která dokáže monitorovat celý dav. Nejde o jeden 500MPx čip, ale o systém, který je složený z řady (zhruba 40) menších kamerek s teleobjektivy. Podle zprávy China News Service je systém napojen na cloud a disponuje integrovanou funkcí rozpoznávání tváří s využitím systémů umělé inteligence. Díky vysokému rozlišení by kamera neměla mít problém ani s rozpoznáváním lidí na přeplněných místech, např. na stadionu s desítkami tisíc lidí. Zde může pořídit panoramatickou fotografii v ultraširokém obrazu s jasným zobrazením každé lidské tváře. Dokáže detekovat a identifikovat objekty na základě rozsáhlých dat a okamžitě najít konkrétní cíle.
Xiaoyang Zeng, jeden z vědců, který kamerový systém představil ve zpravodajské relaci China News Service uvedl, že tým také vyvinul dva speciální čipy, které umožňují kameře zaznamenávat videa ve stejném ultravysokém rozlišení a tyto pak nahrát do cloudového datového centra. Data lze poté snadno získat odkudkoli na světě.
Kamera by měla najít využití v armádě pro národní bezpečnost, počítá se ale i s nasazením pro běžné civilní použití ve veřejných oblastech. I když jde o unikátní technické zařízení, vyvolala i u samotných čínských odborníků smíšené reakce. Zatímco někteří ocenili novinku pro použití v oblastech, jako je armáda, obrana a národní bezpečnost, jiní kritizovali zařízení kvůli ochraně soukromí a vyslovili obavy z možností, které superkamera nabízí v době, kdy Čína zavádí kreditový systém, v němž má každý obyvatel mít své osobní skóre, jež následně ovlivní, co mu bude vůbec umožněno.
Zatím není jasné, jak blízko je tento systém stavu „plně funkční“. Zprávy uvádějí, že kamera může určit konkrétní cíl během okamžiku, ale zpracování 500MP obrázků je datově náročná úloha, která může trvat dlouhou dobu, zejména pokud se vše provádí bezdrátově, o videu nemluvě. Kamery s ultravysokým rozlišením nejsou sice úplnou novinkou, ale v kombinaci s nedávným pokrokem v AI a rozpoznáváním tváří se zdá, že jediné, co stojí mezi námi a sci-fi úrovněmi osobního sledování, je rychlost datového toku a zpracování dat, konstatuje server PetaPixel, který rovněž přinesl informaci o čínské novince.Superkamera vs. oko: kdo vidí lépe?
Rozlišení superkamery, jak uváděla reportáž ABC, odpovídá pětinásobku rozlišení 120 mil. tyčinek a 60 mil. nervových zakončení lidského oka, nicméně britský vědecký zobrazovací specialista Roger Clark říká, že lidské oko má efektivní rozlišení kolem 576 Mpx. Porovnávat rozlišení lidského oka s rozlišením jakékoli kamery je však ošidné, protože lidské oko nefunguje stejně jako kamera, tj. není digitální. Stále se pohybuje, pracuje nepřetržitě a vysílá do mozku signály, které se v něm propojují, aby se získal dokonalý obraz.
A pokud každý nervový výstup budeme považovat za jeden senzor, a vypočítáme rozlišení pro 120 stupňů (podle 120° zorného pole u kamer) místo uvažování o skutečném zorném poli pro lidské oko, získáme 576 Mpx. Ovšem najednou jich reálně používáme pouze 7, protože ostré vidění pro lidské oko je vymezeno pouze pro 2 stupně.

 
Publikováno: 19. 12. 2019 | Počet zobrazení: 379 článek mě zaujal 76
Zaujal Vás tento článek?
Ano