rosler murr Schunk

„e-tatoo“ může zachránit život

Nenápadná technologie z University of Texas v americkém Austinu má potenciál každoročně zachránit tisíce životů. Toto nositelné elektronické tetování má potenciál odhalit srdeční choroby dříve než udeří.

 

Inženýrský tým, který vede Nanshu Lu, docent biomedicínského inženýrství, navrhl jednoduché zařízení pro lidi trpící srdečním onemocněním. Systém nazvaný „e-tatoo“ přilne k pokožce a bezdrátově čte biometrická data, která informují o zdravotním stavu srdce jeho nositele.
Současné nositelné systémy pro snímání EKG jsou vyráběny z neroztažitelných materiálů, což je činí nepohodlnými. Nový systém je vyroben z termoplastického piezoelektrického polymeru polyvinylidenfluoridu, který je schopen generovat svůj vlastní elektrický náboj v reakci na mechanické napětí, a grafenu, což je alotrop uhlíku 100krát silnější než ocel. Velmi tenký a pružný grafen snadno přilne k pokožce, navíc je vodivý a nepropustný pro kapaliny, což z něj činí ideální materiál pro tento druh aplikace.
Grafenové elektronické tetování je skupina ultratenkých roztažitelných suchých senzorů pro měření elektrokardiogramu (EKG), elektromyogramu (EMG), elektroencefalogramu (EEG), teploty a hydratace kůže. Vzhledem k nízké tloušťce (463 ±30 nm) a ultranízké plošné hustotě vytváří konformní kontakt s pokožkou. Plně se přizpůsobí mikroskopické morfologii kůže pouze pomocí van der Waalsovy síly, nebo ho lze laminovat. V čisté podobě vydrží na kůži několik hodin, při pokrytí tekutou bandáží může zůstat funkční na kůži až několik dní. Optická průhlednost e-tatoo je ca 85 % a je roztažitelnější (40 %) než lidská kůže (10 až 30 %).
Zařízení zahrnuje i 3D digitální korelační technologii obrazu k mapování vibrací hrudníku, aby se určilo nejlepší umístění na hrudi. A protože jej uživatel nosí delší dobu, poskytuje důkladnější obrázek o jeho srdci než tradiční EKG. Navíc nepotřebuje žádné vodiče, je bezdrátově monitorován smartphonem.

Petr Přibyl

 
Publikováno: 27. 9. 2019 | Počet zobrazení: 930 článek mě zaujal 208
Zaujal Vás tento článek?
Ano