rosler murr Schunk

Vyrábět se dá i zvukem

Kovovou aditivní výrobu máme zažitou hlavně s využitím spékání práškových kovů či nanášení vrstev, ale vyrábět složité kovové díly je možné i pomocí ultrazvuku.

 

Americká firma Fabrisonic vyvinula systém s označením SonicLayer, který využívá pro pevné spojení kovových prvků působení ultrazvukových vln. Jde o hybridní zařízení, které obsahuje systém pro 3D tisk spolupracující s obráběcí jednotkou.
Zařízení bylo představeno na květnovém veletrhu RAPID + TCT v Detroitu. Tento kompaktní systém SonicLayer 1200 s pracovním prostorem definovaným poháněnými osami X, Y a Z v rozsahu 25 cm dosahuje přesnosti lineárního pozicování ±0,005 mm a opakovatelnosti 0,003 mm. Využívá vřeteno Tormach R8 s 7500 ot/min, a pro ultrazvukové svařování je použit 2kW zdroj Ultrasonic Power se svařovací silou 295 kg a rychlostí svařování 3 m/min, a ocelová svářecí sonotroda.
Vyvinutý UAM (Ultrasonic Additive Manufacturing) kombinuje proces nanášení kovů při nízké teplotě s tradičním CNC frézováním, přičemž produktová řada zahrnuje systémy různého zaměření, odlišených hlavně velikostí pracovního prostoru.
Kovové přechody pomocí 3D tisku umožňují systémům Fabrisonic upravit vlastnosti materiálu. UAM má schopnost vytvářet vlastní řešení laminování kovů pro aplikace, které podle výrobce „nejsou z tohoto světa“. Podstatná je i možnost 3D tisku materiálu se specifickými, na míru řešenými vlastnostmi – střídavý 3D tisk kovů umožňuje přizpůsobit vlastnosti, jako je např. tepelná vodivost a hustota, aby vyhovovaly potřebám jakékoli aplikace. Střídání vrstev s vysokou pevností z hliníku 6061 s vrstvami vysoce vodivé čisté mědi umožňuje technikům modulujícím tepelné parametry dosáhnout potřebného výkonu s výraznou redukcí hmotnosti. Spojováním řady různých kovů v gradientu tloušťky umožňuje UAM např. výrobcům satelitů chránit citlivou elektroniku před škodlivými účinky záření pomocí kombinace hliníkových a tantalových fólií (viz obr. 3) a činí strukturální součásti multifunkčními.
Jednou z významných aplikací pro spojování různých kovů je i výroba přechodových spojů – v mnoha průmyslových odvětvích je často potřeba přechod z kovu A na kov B. Procesy spojování založené na fúzi však vytvářejí tenkou vrstvu křehkých intermetalik, zatímco Fabrisonic může vytvářet 3D tiskem vlastní přechodové spoje z mnoha odlišných kovových kombinací.

Petr Kostolník

 
Publikováno: 26. 9. 2019 | Počet zobrazení: 816 článek mě zaujal 191
Zaujal Vás tento článek?
Ano