rosler murr Schunk

Svět potravinářství a gastronomie v Brně

Po dvouleté přestávce se na sklonku února opět uskuteční na brněnském výstavišti komplex mezinárodních potravinářských veletrhů SALIMA - MBK - INTECO – VINEX a EMBAX, který představí technologické novinky i aktuální oborové trendy potravinářského průmyslu.  

 

Tak jako předchozí veletrhy i letošní ročník veletrhu Salima odráží trendy, které hýbou současným potravinářským trhem. Stále více spotřebitelů cíleně vyhledává nejen tuzemské, ale přímo regionální potravinářské výrobky a jsou ochotni kvůli nim sáhnout hlouběji do kapsy. Tento nový prodejní hit dal vzniknout například fenoménu farmářských trhů, ale je přitažlivý i pro tradiční distribuční kanály.
Mezi vystavovateli potravin letos najdeme především malé a střední firmy, které nabízejí nový a zajímavý sortiment. Důraz je kladen nejen na vysokou kvalitu a čerstvost, ale také na náročnější zpracování prvotní suroviny.
Salima je také příležitostí pro obchodníky a provozovatelé restaurací, kteří mohou získat významnou konkurenční výhodu navázáním kontaktů přímo s dodavateli na brněnském veletrhu.
Státní zemědělský fond na svém rozsáhlém stánku představí nabídku nejméně 10 držitelů značky Regionální potravina. Regionální výrobky přiveze také Potravinářská komora, která chce propagovat novou značku Český výrobek. Logo Český výrobek spotřebitelům sděluje, že jde o produkt vyrobený a zpracovávaný výhradně na území České republiky a obsahuje stěžejní podíl domácích surovin.

Chutě z celého světa
Jelikož se k českým spotřebitelům stále častěji dostávají také zahraniční speciality, mohou se návštěvníci těšit na mnohé z těchto netradičních potravin a nápojů. Oficiální stánek už po několikáté otevře Kanada, země javorového sirupu a brusinek. Expozice chystají také Brazílie, Velká Británie, Chorvatsko, po delší přestávce se vrací Maďarsko a Německo. Vůbec poprvé se představí firmy z italské Kalábrie.

Špičkové technologie
Stále větší výstavní plochu v pavilonu P zaujímají dodavatelé nejnovějších technologií a technologických celků. Např. společnost Retigo, tuzemský výrobce konvektomatů si pro prezentaci na veletrhu připravila absolutní novinku, profesionální holdomat. Zařízení pro nízkoteplotní vaření a udržování potravin a pokrmů v odpovídající teplotě. Švédská společnost Revent International představí revoluční technologii vakuového chlazení, která šetří čas. Tepelné procesy probíhající při chlazení ve vakuové komoře umožňují zkrátit dobu pečení v závislosti na výrobku až o třetinu. Rovněž představí svůj bestseller - dvouvozíkovou rotační pec, ve které peče 90 % všech hotelů v Las Vegas. S novinkou nejúspornější rotační pece přijede společnost Pekass. Rotační pec je vhodná do obchodních řetězců nebo na benzínové pumpy pro pečení pečiva bez nadbytečných nákladů na energie.

Moravští vinaři zvou k ochutnávkám
Tradiční Mezinárodní vinařský veletrh VINEX opět poskytne možnost srovnání tuzemské a zahraniční produkce, ale také jednotlivých moravských vinařství. Ochutnávky producentů a distributorů vína z několika zemí budou umístěny v pavilonu V. Představí se rovněž Střední škola vinařská Valtice a samozřejmě i Vinařský fond ČR na společném stánku s Národním vinařským centrem.
  
Moderní obchod a balení
Stejně jako před dvěma lety, také letošní ročník potravinářských veletrhů proběhne ve společném termínu s odborným veletrhem obalů a obalových technologií EMBAX. Jde o logické spojení, protože komplex těchto projektů nabízí technologické workflow od potravin přes technologie pro jejich přípravu, zpracování, balení, značení a přepravu až po marketing a další služby pro potravinářský průmysl. Zpracovatelé a distributoři potravin jako klíčoví obchodní partneři firem z obalového průmyslu se tak na jednom místě seznámí s novinkami a trendy oboru a získají větší možnost výběru dodavatelů obalových technologií. Centrem prezentace obalových materiálů a technologií bude stejně jako v roce 2010 moderní pavilon F. Vedle zajímavých technologií zde návštěvníky čeká několik speciálních přehlídek a opět se rozběhne unikátní interaktivní projekt Packaging live se vzorovou balicí linkou (podrobněji na str.31).
Brněnské potravinářské a obalářské veletrhy jsou rovněž významnou diskusní platformou odborníků z průmyslové sféry. Tradičně se zde pořádají setkání na ministerské úrovni pod záštitou evropských komisařů.
Více informací o mezinárodních potravinářských veletrzích SALIMA 2012 a kompletní doprovodný program najdete na www.bvv.cz/salima, kde je možné se zaregistrovat jako návštěvník a získat slevu na vstupném.
 

 

 
Publikováno: 6. 3. 2012 | Počet zobrazení: 2382 článek mě zaujal 548
Zaujal Vás tento článek?
Ano