IBM Rosler murr Schunk

Horizontální mrakodrap

Působivý inženýrský výtvor čínského projektu Raffles City Chongqing se po šesti letech blíží k závěru. Otevřen by měl být ve druhé polovině letošního roku.

 
Projekt zahrnuje i tzv. horizontální mrakodrap tvořený skupinou osmi věží a obřího spojovacího mostu. Jeho neobvyklý design je inspirován plachtami čínských obchodních lodí, které kdysi zaplavovaly rušnou říčku protékající městem. Ohniskem stavby je zakřivený „vzdušný most“, tzv. skybridge, nazvaný Crystal. Je podepřený čtveřicí 250 m vysokých mrakodrapů a propojen s dalším párem 350 m vysokých mrakodrapů. Délka Crystalu je 300 m, což by v případě vertikální stavby představovalo téměř výšku Eiffelovy věže. Most je tvořen zhruba třemi tisíci skleněných a téměř pěti tisící hliníkových panelů.
Dostat Crystal do požadované pozice v 250m výšce vyžadovalo rozdělení na devět segmentů. Koncové kusy byly většinou sestaveny na místě, přičemž dokončovací části byly předem připraveny na zemi a zvednuty.
Interiér bude obsahovat dva bazény, galerii, velké zahrady se stromy, restaurace a vyhlídkové prostory. Zbytek Raffles City Chongqing bude hostit obytné a kancelářské prostory, nákupní středisko a rozsáhlé krajinářské místo o rozloze 9,2 ha.
 
Publikováno: 30. 5. 2019 | Počet zobrazení: 1677 článek mě zaujal 324
Zaujal Vás tento článek?
Ano