its murr Schunk

Mikrovlny místo svíček?

V době, kdy většina evropských a severoamerických zemí prosazuje zpřísnění emisních norem směřujících k zákazu motorů s vnitřním spalováním, přichází německý startup s technologii, která může spalovacím motorům dát šanci.

 

Na začátku je nutné upozornit, že firma MWI se sídlem v německém Empfingenu, není jen tak ledajaký startup. Jedním z klíčových investorů firmy založené Arminem a Volkerem Gallatzovými je bývalý generální ředitel společnosti Porsche Wendelin Wiedeking (se zhruba pětinovým podílem). Spouštění s názvem Micro Wave Ignition - MWI (podle nějž získala firma i svůj název) - využívá k zapálení paliva namísto zapalovacích svíček impulsní mikrovlny. To pomáhá udržovat nižší teplotu spalování, což vede k lepšímu spalování menšího množství paliva v motoru, čímž se sníží spotřeba paliva o 30 %. Důsledkem toho je i odpovídající snížení emisí znečišťujících látek. Motor s touto technologií by mohl emitovat až o 80 % méně škodlivých oxidů dusíku.
A to nejlepší je, že systém je vhodný jak pro benzínové tak i pro dieselové motory. Podle vyjádření firmy nejsou pro zavedení technologie MWI v tradičním spalovacím motoru zapotřebí žádné zásadní designové nebo konstrukční změny.
Nová technologie mikrovlnného pulzního zapalování bude letos testována v závodních automobilech Porsche, aby se ověřily její možnosti pro potenciální následné budoucí použití v běžných vozidlech. V současné době firma jedná s automobilkami a hledá kupce a globální partnery na podporu této technologie.

 
Publikováno: 28. 2. 2019 | Počet zobrazení: 883 článek mě zaujal 139
Zaujal Vás tento článek?
Ano