murr Schunk

Průhledový displej s rozšířenou realitou

Technologická společnost Continental představila první prototyp barevného head-up displeje do automobilů založeného na technologii vlnovodů.

 

Ještě donedávna byly pokročilé systémy průhledového displeje založeny na systému zrcadel, podobně jako klasický head-up displej promítající obraz na čelní sklo. Ale protože zobrazovací plocha prototypu je nesrovnatelně větší, musela být použita jiná technologie.
Průhledový displej AR-HUD (Augmented Reality Head-Up Display) s grafickým zobrazením promítaným trojrozměrně do zorného pole řidiče představuje mimořádně intuitivní pomoc při řízení. Vložením prvků rozšířené reality přímo do prostoru ve směru jízdy umožňuje řidiči okamžitě pochopit, kam a z jakého důvodu má právě směřovat svoji pozornost. Například detailní navigace prostřednictvím šipek, které se zobrazují přímo na silnici, je jednodušší a bezpečnější.
Takto pokročilá technologie využívá celé zorné pole řidiče, takže použití zrcadel, které se nyní používají u současných systémů, není reálné, protože by to vyžadovalo velký prostor přístrojové desky s objemem až 30 l. Nový průhledový displej využívá technologii vlnovodů. Toto pokročilé zobrazovací zařízení zajišťuje systému zobrazovací úhly 15° x 5° (co odpovídá ploše 2,60 x 0,87 m v projekční vzdálenosti 10 m), přitom celkový objem systému činí pouhých 10 l.
Nově představený plně barevný prototyp používá tři na sobě umístěné vlnovody vytvářející barevný prostor RGB, a neobsahuje žádná zrcadla. Světelný paprsek z projektoru vstupuje do vícevrstvého vlnovodu zespodu a zobrazuje se na čelním skle v podobě virtuálního obrazu.

Petr Kostolník

 
Publikováno: 28. 2. 2019 | Počet zobrazení: 1325 článek mě zaujal 269
Zaujal Vás tento článek?
Ano