murr Schunk

Jak dopadla anketa Auto roku 2019 v ČR?

Již 25. ročník ankety Auto roku v České republice pořádané Svazem dovozců automobilů ve spolupráci s kluby motoristických novinářů je úspěšně za námi. Odborná porota vybírala z nominovaných automobilů ve dvou kolech vítěze, kterým se stal Ford Focus.

 

V prvním kole hodnotila porota složená z 35 motoristických novinářů nominované vozy v celkovém počtu 23, aby vybrala pětici nejlepších do finále soutěžní ankety. Do druhého kola se tak probojovaly modely značek BMW (X5), Ford (Focus), Kia (Ceed), Peugeot (508) a Subaru (XV). Finalisté byli podrobeni kritériím, jako jsou design, jízdní vlastnosti, užitná hodnota, ekonomika a nové technologie.  
Vítězem ankety se stal Ford Focus, který získal od poroty celkem 1162 bodů. Na druhém místě s 1059 body skončil Peugeot 508 a třetí příčku s 1038 body obsadil model X5 od BMW. Čtvrtá v pořadí skončila Kia Ceed (954 bodů) a na pátém místě Subaru XV (887 bodů).
Ford může být na svůj model Focus čtvrté generace náležitě pyšný, protože získal titul Auto roku již počtvrté. Zasloužily se o to právě předchozí generace tohoto modelu. První generace zvítězila v roce 1999, druhá v roce 2006 a třetí o 6 let později, v roce 2012.

Ekologie a technika
Kromě finálního vyhlašování cen se oceňovaly modely také v kategoriích Ekologické auto roku a Technická inovace roku 2019. Ekologickým autem roku 2019 se stal Jaguar I-pace, a ocenění za Technickou inovaci získala značka Subaru za své vnitřní zpětné zrcátko s kamerou pro model Levorg, kde zadní kamera promítá obraz do vnitřního zpětného zrcátka.

Veřejné hlasování
Ankety Auto roku 2019 v České republice se mohla zúčastnit i veřejnost a hlasovat v jednotlivých kategoriích (kompaktní vozy, malá a velká SUV a velké modely) podle svého nejlepšího posouzení. Vítězem v kompaktních modelech se stala Kia Ceed, v kategorii malých SUV Volvo XC40, ve velkých SUV zas Volkswagen Touareg, a ve velkých vozech zvítězila Mazda 6.

Petr Kostolník

Ford Focus

Peugeot 508

BMW X5

Kia Ceed

Subaru XV

Vítězný Focus získal celkem 1162 bodů.

 
Publikováno: 28. 2. 2019 | Počet zobrazení: 1155 článek mě zaujal 262
Zaujal Vás tento článek?
Ano