murr Schunk

Technika versus zločin

Nové technologie přinesly nebývalé možnosti i při potírání zločinu. Například při vyhledávání lidí, kteří se dostali do křížku se zákonem, i v situacích, které by dříve byly jen těžko představitelné. Policisté dostali v jejich podobě nevídaného pomocníka.

 

To že Čína patří ke světové špičce v oboru technologií schopných rozpoznávat obličeje, není tajemstvím, a úřady se nijak netají s tím, že díky rozsáhlé síti více než 170 mil. monitorovacích kamer (k nimž má během následujících tří let přibýt zhruba 400 mil. dalších) je prakticky nemožné uniknout státnímu dohledu. Síť videokamer automaticky detekuje osoby a sama upozorní na určitou situaci, což zvyšuje její efektivitu. Některé kamery na sledování veřejného prostoru jsou navíc opatřeny umělou inteligencí a dokážou tak odhadnout věk, pohlaví i etnickou skupinu sledované osoby. Software pak dokáže zachycený obličej přiřadit ke konkrétnímu jedinci v celostátním registru občanů, tedy ke každému, kdo v Číně vlastní průkaz totožnosti. Státní aparát dokáže navíc díky velkému množství kamer vystopovat pohyb obyvatel i týden dozadu, takže úřady jednoduše zjistí, kam často chodí a s kým se stýkají.

V Číně už před kamerami není úniku
Na vlastní kůži se o tom přesvědčil např. reportér britské televize BBC, který chtěl otestovat efektivitu čínského monitorovacího systému. Nejdříve se na policejním ředitelství nechal vyfotografovat, aby zadali jeho podobiznu do systému a vydal se zjistit, jak dlouho bude místní policii trvat, než ho pomocí kamer najde a zadrží. Trvalo jí to 7 minut. Jakmile systém detekoval na jedné z veřejných kamer jeho obličej, centrála okamžitě upozornila policisty v terénu a Brita vzápětí na autobusovém nádraží v centru města zastavilo několik strážníků.
Čínští policisté také začali být vybavováni brýlemi se systémem pro rozpoznávání tváří. Podle oficiálních zpráv už v krátké době novinka prokázala svou úspěšnost, když pomocí brýlí policisté odhalili řadu hledaných osob a několik desítek používajících falešné doklady. Informace o obličeji zachyceném brýlemi je odeslána do databáze pro porovnání se seznamem podezřelých. Navíc aplikace poskytuje i informace o tom, zda je podezřelý na útěku a jaká byla jeho nedávná historie na internetu.
Ovšem přesvědčivým dokladem až neuvěřitelných možností těchto technologií je případ, kde s využitím systému detekce a rozpoznávání tváří čínská policie objevila a následně zatkla hledaného muže v mnohatisícovém davu.
Technologie rozpoznávání obličejů dokázala identifikovat v davu 60 000 lidí muže stíhaného za hospodářskou kriminalitu. Podezřelý, který byl identifikován jen jako pan Ao, se jel s manželkou podívat do 90 km vzdáleného města Nan-čchang na koncert popového zpěváka. Podle policie byl jednatřicetiletý muž značně šokovaný, když si pro něj mezi diváky přišli.

Zrádný efekt sociálních sítí
Sociální sítě, resp. informace na nich dostupné, jsou zpravidla užitečnou pomůckou zločinců - např. bytařů, kteří si díky nim mohou vytipovat, kdy je ideální doba k „návštěvě“ daného objektu, jehož obyvatelé odjeli na dovolenou. Aplikace využívající sociální sítě jako WhatsApp, Snapchat a Instagram jsou často používány i k účelům, které jejich tvůrci asi rozhodně nezamýšleli. Nejen k distribuci zpráv a informací, ale třeba i drog, které jsou jejich prostřednictvím nabízeny. Ale někdy se z pomocníka zločinců stává nástroj obrácený i proti nim.
I když nejde o úplně první případ, kdy k dopadení zločince pomohla aplikace na sociální sítí nebo neuvážené použití komunikačních technologií, kdy se pachatelé např. sami vyfotili a svým činem pochlubili. V tomto případě šlo však o průlomové využití zdánlivě nedostatečných prvků.
Poprvé byl zadokumentován případ, kdy byl zločinec usvědčen na základě fotografie částí ruky z mobilní aplikace - spolu s ním pak bylo zatčeno 11 lidí.

Pozor na fotky v mobilu!
Elliott Morris z britského hrabství Worcestershire byl tak odsouzen na osm a půl roku spolu se svým otcem Darrem a matkou Dominique. Osudnou se jim stala fotografie, kterou zahlédl policista mezi proudem zpráv v aplikaci WhatsApp při prohlídce mobilního telefonu jiného zločince dopadeného v rámci jiného případu.
Na snímku ukazoval drogový dealer svou nabídku, kde však kromě pilulek s drogou „extáze“ byla zachycena i část jeho ruky, přesněji jednoho prstu, navíc pouze jeho dvou spodních článků bez posledního článku. Snímek se dostal k policejním expertům z Oddělení vědecké podpory (což je společný podnik policejních sil Gwentu a Jižního Walesu), kteří dokázali obraz naskenovat do svého systému. Otisky prstů v policejních databázích jsou snímány jen z posledního článku, takže systém nenalezl běžným způsobem shodu v národních databázích a nebylo jak přiřadit k nim osobu přímo z databáze. Nicméně, protože byla vidět struktura dvou dalších článků prstu, i když nevalné kvality fotografie, speciální software dopočítal ruku podezřelého.
„Měřítko a kvalita fotografie se ukázaly jako výzva, a nakonec i malé kousky stačily, aby dokázaly usvědčit prodejce drog," uvedl Dave Thomas s tím, že je to zřejmě poprvé, kdy i takto neúplné otisky prstů byly identifikovány pomocí fotografie z mobilu, což ukazuje potenciál forenzní jednotky i při nepříliš kvalitním důkazním materiálu. Takže nyní se policisté budou více a důkladněji dívat na fotografie z telefonů zabavených pro případné důkazy.
„Otisky prstů jsou staromódní technika, ale i my musíme držet krok s pokrokem v digitálním světě. Větší využívání informací ze sociálních médií je jen jednou z oblastí. Cílem je dostat se do situace, kdy je např. oznámeno vloupání ve 20:30, a díky rychlému skenování důkazů na místě činu a jejich odeslání dálkovým přenosem už budeme moci čekat ve 20:45 na pachatele u jeho bydliště a zatknout jej, když přijde domů s lupem," dodal Dave Thomas.

 
Publikováno: 29. 11. 2018 | Počet zobrazení: 807 článek mě zaujal 158
Zaujal Vás tento článek?
Ano