Schunk

Stroje ze země helvétského kříže si potrpí na přesnost

Švýcarská firma Tornos, která se zabývá vývojem a výrobou přesných obráběcích zařízení, nedávno představila přírůstky do produktové řady strojů Swiss GT a unikátní obráběcí řešení SwissNano.

 

Výrobce využívá řadu technologií obrábění pro procesy vyžadujících extrémní přesnost a kvalitu, kterými vybavil i nové soustruhy řady Swiss GT a unikátní systém pro obrábění velmi malých součástek SwissNano.

Os není nikdy dost
Swiss GT 32 je extrémně výkonné a odolné soustružnické centrum, které disponuje šesti lineárními osami, dvěma osami C, třemi polohami pro poháněné nástroje a maximální kapacitou 40 nástrojů (včetně 14 poháněných), což mu dává vysokou úroveň flexibility. Jak zdůrazňuje výrobce, centrum GT 32 je vytvořen pro výkon a rychlost - pro automatické soustružení s kompletním standardním vybavením za konkurenční cenu.
Centrum pohání synchronní motory s kapalinou chlazenými vřeteny disponující 15 000 ot./min a výkonem až 10 kW na hlavním a protiproudovém vřeteníku. Vřetena a vodicí pouzdro jsou opatřeny keramickými válečkovými ložisky, které zaručují tepelnou stabilitu, přesnost a odolnost i při vysokém zatížení.
Tato jednoduchá řada GT nabízí snadný přístup ke všem pozicím nástrojů, což výrazně usnadňuje jak jejich používání, tak údržbu, zejména díky automatické mazací jednotce, odstraňování odpadních prvků a velkoobjemové vyjímatelné olejové nádrži. K dispozici je ve třech verzích pokrývajících různé průměry od 32 mm (GT 32), 25,4 mm (GT 26) až po 13 mm (GT 13). Každý z nich je speciálně navržen pro přesnou výrobu soustružených dílů.
Centra GT 26 a GT 32 mohou být vybaveny až 40 nástroji, včetně 14 rotačních, model GT 13 může mít 30 nástrojů, včetně 12 rotačních. Osa Y nabízí značně zvýšené schopnosti obrábění v sekundárních operacích a umožňuje výrobu složitých obrobků bez přepracování, rovněž volitelná osa B, která umožňuje úhlové obrábění jak na hlavní, tak na čelní straně, rozšiřuje možnosti strojů GT 26 a GT 32. Jsou to jediné soustruhy řady Swiss vybavené osou B s modulární pozicí, která může zahrnovat buď čtvrtou rotační vrtací stanici nebo závitovací hlavici. Na strojích s osou B se počet nástrojů zvýší na 16 s celkovou kapacitou 36 nástrojů.

Specialista na mikro a nano přesnost
Svébytnou kategorii představuje unikátní soustruh SwissNano. Výrobce jej  charakterizuje jako zařízení s nejvyšší přesností ve své kategorii na trhu s horologickou (tj. hodinářskou) standardní přesností. Pracuje s nástroji do max. průměru 4 mm, má 6 lineárních os a dvě C osy. Celkem nabízí 12 nástrojových pozic včetně dvou pozic pro rotační nástroje. Soustruh byl navržen tak, aby splňoval požadavky na malé obrobky vyžadující velmi vysokou přesnost. Například jeho unikátní kinematika umožňuje vyrábět dvě třetiny komponentů pro hodinky, od jednoduchých až po nejkomplexnější - včetně hrubování, řezání, soustružení, vrtání, odstraňování otřepů až po dokončovací operace s vynikajícími povrchovými úpravami. Může být vybaven pevným nebo rotujícím vodicím pouzdrem, ale stejně tak provozován bez vodícího pouzdra. Kinematická konstrukce, navržená pro příkladné vyvážení a řízení tepla umožňuje velmi rychle dosáhnout provozní teploty. Typické jsou pro tento pozoruhodný stroj i jeho kompaktní rozměry: minimální zástavbová plocha je uváděna hodnotou 1,1 m před 0,65 m širokým strojem s podavačem tyčí. K jeho oceňovaným přednostem patří i vynikající přístup pro snadné nastavení. Možnosti stroje ovšem přesahují horologické aplikace a zahrnují prakticky jakýkoliv druh obrobku vyžadující extrémní kvalitu a přesnost.

/jv/

 
Publikováno: 29. 9. 2018 | Počet zobrazení: 606 článek mě zaujal 95
Zaujal Vás tento článek?
Ano