its murr Schunk

Obrábění šité na míru

Řešení šitá na míru byl název tradičního odborného semináře společnosti Misan, pořádaného ve spolupráci s firmou Hofmeister.

 

Odborně technický seminář, který proběhl ve dnech 23. a 24. května v předváděcím a školicím středisku firmy Misan v Lysé nad Labem, představil technologické novinky v oblasti obrábění a řešení umožňující zredukovat či eliminovat některé z obvyklých problémů spojených s obráběcími procesy.

Různé cesty k automatizaci
V úvodní dopolední části představil jednatel firmy Misan Ondřej Svoboda v přednášce na téma obráběcí stroje a automatizace řešení pomocí robotů. Příkladem jednoduché automatizace bez nákladných investic může být Okuma MU-S600. Stroje této řady jsou koncipovány tak, aby je bylo možné řetězit do komplexnějších výrobních celků a předávat dílec mezi nimi i bez specializované automatizace, přičemž na vstupu i na výstupu lze instalovat roboty.
Jinou možnost představují naopak specializované robotické buňky či předpřipravené univerzální systémy - např. řešení Feedio firmy Brother s robotickým systémem ABB, kde je robot navigován do správné pozice kamerou. Systém Halter Load Assistant, další z představených řešení, nedisponuje kamerou, ale robot má pevně dané pozice, což umožňuje rychlejší seřizování. Systém je vhodný pro menší série.

Nepřítel zvaný ostřiny
Specialisté firmy Hofmeister navázali prezentací zaměřenou na technologie obrábění a představením novinky v nabídkovém portfoliu: produktů japonské firmy Kosmek, kterou Hofmeister na českém trhu zastupuje - upínací komponenty a komplexní řešení upínání.
Technologickým tématem byla problematika nežádoucích ostřin, které představují výrazný rizikový prvek. Z několika možností (mechanicky, elektrolyticky, výbuchem apod.), které se liší technickou i nákladovou náročností, doporučují odborníci firmy Hofmeister na základě zkušeností eliminaci ostřin pomocí volby optimální metody obrábění a stroje a také vhodných nástrojů. V tomto případě konkrétně vybavení švýcarské firmy Heule, jejíž patentované nástroje umožňují srážení hran až v momentu, kdy se nástroj dotkne obrobku. Jsou určeny pro široké spektrum řešení, včetně např. „otvoru v otvoru“. Pro eliminaci ostřin jsou určeny i nástroje japonské firmy Xebec (brusné kartáče ze speciálních materiálů či novinka v podobě kulové frézky) nebo nástroje Orbitool amerického výrobce J. W. Done. Ty nemají prakticky žádná omezení a lze je použít na strojích i ručních pracovištích, případně nástrojů GMO u malých průměrů.

Obrábění se speciálními nástroji
Odpolední část semináře byla tradičně věnována praktickým ukázkám obrábění, při nichž si mohli účastníci akce prohlédnout např. naživo v řezu nové 5osé centrum Okuma Genos M460V-5AX, dosahující vysoce přesných povrchů díky tuhé konstrukci stroje a preciznímu indexování os.
Předváděcí ukázky s využitím nástrojů firmy Hofmeister se odehrávaly i na 5osém svislém frézovacím centru Okuma MU-6300V, dvouvřetenovém soustružnickém centru Okuma 2SP-150H Twin Spindle s robotickým zakládáním, vodorovném obráběcím centru Okuma Multus B300II, soustružnickém centru s protivřetenem Okuma Space Turn LB3000 EXII a na kompaktním soustružnicko-frézovacím centru Brother M140X2 Speedio.

 
Publikováno: 26. 7. 2018 | Počet zobrazení: 812 článek mě zaujal 147
Zaujal Vás tento článek?
Ano