rosler murr Schunk

Bezmazné kompresory certifkované dle ISO 22000

Úspory provozních nákladů nejsou jediným trumfem, kterým se může švédský výrobce kompresorové techniky pochlubit. Bezmazné vzduchové kompresory společnosti Atlas Copco získaly jako vůbec první na trhu certifikaci ISO 22000. Jde o klíčovou normu kontrolující kvalitu v potravinářském a nápojovém průmyslu.

 
Certifikace je pro klienty z oboru zárukou, že zařízení, jež ve výrobě využívají a které je pro kvalitu finálních výrobků klíčové, splňuje ta nejnáročnější kritéria pro bezpečnost a čistotu potravin.
Norma ISO 22000 se zabývá základními bezpečnostními riziky, která existují při výrobě potravin: biologickými, chemickými i fyzikálními. Povinná je pro všechny společnosti zapojené v potravinářském řetězci, bez ohledu na jejich velikost či odvětví. Od zemědělské prvovýroby přes zpracovatele potravin, sklady, dopravce, ale i další dodavatele služeb či materiálů.
Ke kontaktu stlačeného vzduchu s potravinami či jejich obaly dochází běžně v mnoha bodech výrobního procesu. Třídění, míchání, provzdušňování, nafukování a vycpávání jsou jen zlomkem z činností, kdy se dostává do interakce s potravinovým řetězcem.
„Právě s ohledem na čistotu se v potravinářství využívají téměř výhradně bezmazné typy kompresorů. Zařízení se vstřikem oleje nikdy spolehlivě nedosáhne takové čistoty vzduchu, hrozí kontaminace olejovými aerosoly nebo výpary,“ vysvětluje Jaroslav Jedlička, Business Line Manager divize Bezmazných kompresorů z Atlas Copco.
Právě čistota a bezpečnost jsou v potravinářském provozu na prvním místě. „Jsme si vědomi toho, že certifikace ISO 22000 je pro mnohé naše zákazníky zcela klíčová. Proto jsme chtěli, aby naše zařízení splňovalo stejně náročné požadavky. Zavedli jsme stejný systém analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů (HACCP) i totožné bezpečnostní postupy, jako mají špičkové potravinářské společnosti. Pro klienty z oblasti potravinářství představuje tato certifikace nezávislé potvrzení, že jejich kompresory byly navrženy a sestaveny v kontrolovaném, čistém a bezpečném prostředí a splňují vysoké požadavky na absolutní kvalitu čistého stlačeného vzduchu,“ konstatuje Jaroslav Jedlička.
Belgický závod, v němž se bezmazné kompresory Atlas Copco vyrábějí, je historicky prvním výrobcem stlačeného vzduchu, který certifikaci ISO 22000 získal. „Využili jsme možnosti, že certifikaci mohou získat i dodavatelé, kteří se nepodílejí přímo na výrobě, ale jejichž zařízení je součástí potravinářského provozu. Zároveň Atlas Copco nabízí svým klientům konzultace při zavádění ISO 22000 v jejich provozu. Naši odborníci pomohou i s aktualizací podle nové revize, která by měla vyjít v letošním roce,“ vysvětluje Jaroslav Jedlička.
 
Publikováno: 29. 6. 2018 | Počet zobrazení: 1179 článek mě zaujal 260
Zaujal Vás tento článek?
Ano