Rosler murr Schunk

Žákovskou Robosoutěž vyhrál holčičí tým

Juniorské kolo Robosoutěže organizované Fakultou elektrochnickou ČVUT, v němž soutěžili žáci 2. stupně základních škol a víceletých gymnázií, přineslo pro mnohé překvapivé zjištění: Technika je i pro holky!

 

Soutěž je určena pro tříčlenné týmy, jejichž úkolem bylo sestavit robota ze stavebnice Lego tak, aby splnil co nejlépe zadanou soutěžní úlohu. Z celkového počtu 97 týmů jarního kola, které se konalo 19. a 20. dubna na FEL ČVUT v Praze, byly v silné „klukovské“ konkurenci i dva výlučně dívčí týmy. Kvůli enormnímu zájmu škol měla letos robosoutěž oficiální „dvojfinále“. První den si odnesl vítězství tým Vrakoslav z Masarykova klasického gymnázia v Říčanech a následující den (20. dubna) stanul na nejvyšším stupni vítězů dívčí tým Gbváci z Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Břeclavi.
Soutěžní úloha pro sestavené roboty bylo autonomně projet trasu barevného bludiště do cíle, přičemž poloha barevných polí tvořících trasu se v průběhu finále měnila. Roboti si navíc museli s sebou vézt lego kostičky a umístit je po jedné na každém druhém zeleném poli. I zde vítězný dívčí tým zabodoval tím, že jako jediný z pátečních účastníků přišel s atypickým řešením - zkonstruoval speciální otáčivý zásobník.
Jde o první vítězství dívčího týmu v 10leté historii Robosoutěže, a ukazuje se, že obvyklý stereotyp „technika je jen pro kluky“ už neplatí. Letošní Robosoutěž vyvrcholí v prosinci, kdy se utkají středoškoláci s univerzitními týmy.

 
Publikováno: 28. 6. 2018 | Počet zobrazení: 1342 článek mě zaujal 322
Zaujal Vás tento článek?
Ano