IBM Rosler murr Schunk

„Létající kobliha“ není typický dron

Kanadští inženýři Omar Eleryan a Simon Czarnota byli u běžných dronů zklamáni tím, že jde většinou o poměrně velká, hlasitá, složitě ovladatelná a potenciálně nebezpečná zařízení. To je přimělo k tomu, aby založili vlastní firmu na jejich vývoj a výrobu - Cleo Robotics - a vytvořili unikátní miniaturní dron ve tvaru koblihy.

 
Cleo, vybavený kamerou pořizující obraz ve vysokém rozlišení má doslova a do písmene kapesní velikost a je ovládán aplikací pro smartphone. To, čím se však  výrazně odlišuje od ostatních dronů je, že to není obvyklá kvadrokoptéra ani systém s jiným počtem vně umístěných rotorů. Místo toho má jen dvě vrtule uložené uvnitř jeho těla. Prsty uživatelů před nimi chrání zakrytování mřížkami na horní a dolní straně, takže je možné dron za letu bezpečně chytit. Doba letu na jedno nabití baterie je uváděna 12 až 15 minut.
I když jeho tvůrci prozradili pro robotický web IEEE Spectrum, že „zavádí řídicí plochy do proudění vzduchu, aby se změnil směr proudění a vytvořil se efekt vektorového tahu", přesný způsob, jakým je řízen, je obchodním tajemstvím. Unikátní dron plánují doplnit o systém vyhýbání se překážkám a navigaci ve vnitřním prostředí. Cleo by mohl najít využití nejen pro hobbisty, ale počítá se i s jeho uplatněním v bezpečnostním průmyslu.
 
Publikováno: 4. 5. 2018 | Počet zobrazení: 2400 článek mě zaujal 392
Zaujal Vás tento článek?
Ano