its murr Schunk

Nadprůměrné platy v IT? Zdaleka ne všude…

Nedostatek lidí v IT oborech se projevuje již několik let, s digitalizací téměř všech oblastí podnikání i života se jen prohlubuje. Studium IT oborů je téměř zárukou, že absolventi mají postaráno o platově zajímavé nabídky práce, personální agentury v nabídkách hýří částkami v řádu mnoha desítek tisíc i statisíců korun měsíčně. Ale berou opravdu všichni „ajťáci“ velké peníze?

 

Studie ukazují, že realita může být výrazně odlišná. Rozdíly ve výdělcích na stejné pozici jsou v tomto oboru často větší než jinde a peníze jako jediná motivace nestačí.

Dobře placené technologie?
Pro oblast IT jsou dlouhodobě charakteristické vyšší výdělky. Ukazuje se ale, že na řadových zaměstnaneckých pozicích to není vždy úplně pravda. Podle dat portálu Platy.cz byla v roce 2017 průměrná hrubá měsíční mzda v IT necelých 43 500 Kč. V IT platí, že výrazné rozdíly jsou nejen mezi jednotlivými pozicemi, ale i konkrétními nabídkami a projekty. Například u pozice IT architekt, která vykazuje největší průměrné ohodnocení 78 442 Kč, uvádí 10 % lidí příjem pod 48 tisíc Kč. Na pozicích jako webmaster nebo správce počítačové sítě je průměrné hrubé ohodnocení kolem 30 000 Kč, ale čtvrtina lidí bere méně než 25 000 Kč měsíčně. Růst mezd se v loňském roce nevyhnul ani tomuto oboru, i když je nutné poznamenat, že zde s malým zakolísáním roste ohodnocení stále (viz graf).
Podle údajů portálu Profesia.cz bylo v IT nejvíce pracovních příležitostí pro IT konzultanty, analytiky nebo projektové manažery a o tuto pozici byl také největší zájem.

Jen dobrý plat už nestačí
V současných podmínkách trhu práce vznikla v IT oboru situace, kdy jenom dobré peníze k získání kvalitního zaměstnance už nedostačují. „Získat kvalitní IT odborníky je stále složitější. Chtějí být dobře zaplaceni, ale jen vysoké ohodnocení již nestačí. Kromě nejrůznějších benefitů berou velký ohled i na pracovní náplň a charakter práce samotné. Často je pro ně rozhodující možnost podílet se na vzniku něčeho zajímavého, inovativního či realizace projektu, se kterým se ztotožní,“ říká Lukáš Vršecký, CEO e-commerce společnosti Rondo.cz.
IT specialisté jsou zajímaví i tím, že i když mají stabilní zaměstnání, převážná většina z nich se přesto stále zajímá o nové pracovní příležitosti a sleduje, jaké možnosti pracovní trh nabízí. To potvrdila i globální studie Stackerflow Developer Survey Results 2017, provedená mezi 64 tis. vývojáři, která mapuje jejich kariérní chování. Z ní např. vyplývá, že i když jen 13 % vývojářů si aktivně hledá práci, 75 % z nich má zájem o sledování pracovních nabídek.

 
Publikováno: 2. 5. 2018 | Počet zobrazení: 857 článek mě zaujal 179
Zaujal Vás tento článek?
Ano