its murr Schunk

Deset technologických trendů pro rok 2018

Světoví špičkoví experti sdružení v organizaci IEEE-Computer Society každoročně specifikují hlavní technologické trendy v oboru ICT. Jejich predikce, založené na hluboké analýze dostupných technologií a výzkumných projektů představuje komplexně pojatou vizi týkající se dalšího směrování technologického vývoje. 

 

Podle všeho budeme letos svědky rozuzlení řady dilemat. Dočká se hluboké učení a umělá inteligence skutečně širokého praktického nasazení nebo zůstane uvnitř sfér neuronových sítí? Udrží kryptoměnové technologie svůj rozmach nebo budeme svědky prasknutí další bubliny? Naruší nakonec nové výpočetní a paměťové technologie prodlužování životnosti Moorova zákona?

Jako deset hlavních technologických trendů, pro jejichž přijetí by měl být rozhodující právě letošní rok, byly vybrány:

1. Hluboké učení (DL - Deep Learning) - Dl a strojové učení (ML - Machine Learning) jsou již na vrcholu revoluce a jsou široce nasazovány v datových centrech. Amazon má jednotky pro zpracování grafiky (GPU) pro DL, u Googlu běží DL na tensorových jednotkách (TPU), Microsoft využívá programovatelných hradlových polí (FPGA) atd. DL (silně závislé na urychlovačích) používané v řadě asistenčních funkcí je předmětem výzkumu v oblasti sítí, aby se snížilo množství dat putujících zpět do datových center. Aplikace, jako je rozpoznání obrazu, videa a zvuku, jsou již běžně nasazeny.
2. Digitální měny - Bitcoin, Ethereum a Litecoin, Dash a Ripple se staly běžně obchodovanými měnami a jejich transakce uznávanými způsoby obchodování. Tím dojde nezbytně k vylepšení kybernetické bezpečnosti.
3. Blockchain - využití bitcoinové technologie a revitalizace počítačových systémů typu peer-to-peer se staly základem pro přijetí blockchainové technologie (na níž je systém kryptoměn založen) v širším smyslu.
4. Průmyslový IoT - je posilován hlubokým učením a řízen skutečnými potřebami a požadavky firem. Bude se dále rozšiřovat v souvislosti s možnostmi, které nabízí DL.
5. Robotika - i když robotický výzkum byl prováděn mnoho desetiletí, k masovému přijetí robotiky nedocházelo. Až nyní se uplatňuje stále více sofistikovaných vojenských a průmyslových robotů, pokrok by mohl vést k rozsáhlému nástupu robotiky v medicínském segmentu a zdravotní a pečovatelské péči. V kombinaci s DL a AI bude robotika v roce 2018 postupovat dále a motivovat i další vývoj etiky a legislativy.
6. Asistovaná doprava - zatímco příslib brzkého nástupu plně autonomních vozidel se zpomalil v důsledku četných technologických, ale i legislativních bariér, prvky autonomních řešení se naopak výrazně prosazují ve výbavě vozidel (pomocné asistenční systémy, bezpečnostní technologie apod.) a jejich dalšímu rozšiřování pomůže nasazení automatizace a ML/DL v automobilovém průmyslu.
7. Asistovaná a virtuální realita (AR/VR) - se v uplynulém roce začala výrazně prosazovat jak v herním segmentu, tak v průmyslu. Lze předpokládat, že tento trend poroste s moderními uživatelskými rozhraními, jako jsou 3D projekce a detekce pohybu.
8. Etika, zákony a zásady ochrany soukromí, bezpečnosti a odpovědnosti - s rozvojem DL, robotiky, technologické asistence a aplikace AI, se technologie posunuly mimo naše možnosti je snadno ovládat. Zásady pro to, jak se s novou situací vypořádat, byly již rozsáhle analyzovány a rozvinuty v různých aspektech (viz IEEE standards association document – Ethically alligned design) a postupně se aplikují na autonomní a inteligentní systémy a počítačovou bezpečnost.
9. Akcelerátory a 3D - s koncem škálování výkonu, Moorova zákona a posunem ke 3D se urychlovače jeví jako způsob, jak zlepšit výkon hardwaru a energetickou účinnost, a také snížit náklady. Existuje řada stávajících technologií (FPGA a ASIC) a nové (např. založené na memristorech), které jsou příslibem pro zrychlení u různých aplikačních oblastí (např. násobení matic v algoritmech DL).
10. Kyberbezpečnost a AI - stává se zásadní pro každodenní život a podnikání, ale je stále obtížnější kyberbezpečnost zvládnout, malware je extrémně sofistikovaný. Čistá automatizace již nestačí a pro datovou analytiku a automatizované skripty je potřeba AI, která však sama není imunní vůči kyberútokům, což si vyžádá, aby byly techniky AI/DL robustnější.
Do seznamu 10 klíčových technologií nebyly zahrnuty některé existující oblasti, které jsou už běžně akceptovány, jako např. „cloudifikace", inteligentní města či IoT/Edge Computing. Na konci roku analytici chtějí zkonfrontovat své predikce s realitou.

 
Publikováno: 30. 4. 2018 | Počet zobrazení: 881 článek mě zaujal 174
Zaujal Vás tento článek?
Ano