murr Schunk

3D tiskárna umožní kombinovat léky do jedné tablety

Nové technologie v průmyslové výrobě, jako je např. 3D tisk, by mohly stát i na počátku převratné etapy v moderní personalizované medicíně - a první signály, že tento trend se z oblasti sci-fi posouvá k realitě, jsou už tady.

 
Návrhář Qichong-Wei se na americkém futuristickém serveru Yanko Design zamýšlí nad konceptem miniaturní domácí přípravny léků, která by mohla zjednodušit život lidem, užívajícím každodenně řadu různých medikamentů. „Nenávidím myšlenku, že jednou budu v sedmdesátce užívat 10-12 tablet denně - několik před obědem, pár po obědě, pak před večeří a konečně před spaním. A ještě víc mě děsí pomyšlení, že si popletu dávky. Šikovným řešením by byla tiskárna na pilulky.
Léky vložíte do vstupního otvoru, tabletková tiskárna je rozdrtí, smísí a vyrobí z nich pilulky, které jsou konsolidovanými verzemi vašich receptů. Místo jedné červené tablety a dvou žlutých, po níž následuje modrá kapsle, tak budete mít jen jednu pilulku. Pokud je tento postup lékařsky možný, určitě bych si v blízké budoucnosti něco takového koupil,“ komentuje Qichong-Wei své myšlenky. A jako designér už i navrhnul, jak by takové zařízení mohlo vypadat.
Zatímco je jeho řešení ve stadiu designového návrhu, americká startupová firma Vitae Industries z Rhode Islandu už podobné zařízení vytvořila a chystá se provést jeho pilotní testy. Její řešení, nazvané AutoCompounder, je malá kompaktní 3D tiskárna velikosti většího toustovače, umožňující tisknout farmaceutické kapsle během třetiny času, který potřebuje lékárník, aby naplnil kapsli ručně. AutoCompounder bude dokonce schopen tisknout složité „polypilulky", které kombinují více léků do jedné pilulky. Je příkladem vysoce personalizované zdravotní péče, která může přizpůsobit léčbu jednotlivcům. Jak poukazují tvůrci, řešení umožní lékárnám rychle vyrábět vlastní dávky léků pro pacienty na základě jejich specifických potřeb a nabídnout požadované dávky ve zjednodušené formě s tím, že počítá s jednotlivci, ne s mytickým statistickým průměrem. Tiskárně údajně trvá pouhých 10 minut, než si vytvoří své vlastní pilulky. K tomu potřebuje jen lékárníka, který má na starosti vložení správných léků, zadání příslušných dávek a samozřejmě požadované kapsle, které bude léčivými složkami plnit. Stroj se rovněž mezi tisky automaticky vyčistí, takže nehrozí riziko křížové kontaminace.
Cena zařízením se má pohybovat na úrovni zhruba 5000 dolarů, a jak uvedla generální ředitelka společnosti Vitae Industries Jeanine Sinanan-Singh pro Digital Trends, má být v prvním čtvrtletí 2018 s vybranými lékárnami zahájen omezený pilotní program.
 
Publikováno: 2. 4. 2018 | Počet zobrazení: 843 článek mě zaujal 181
Zaujal Vás tento článek?
Ano