Schunk

3D tisk klíčem k vývoji nových 3D tiskáren

Společnost Renishaw uvedla na trh svůj nejnovější stroj pro 3D tisk z kovových prášků – RenAM 500Q. Toto kompaktní zařízení s pracovní komorou velikosti 250 x 250 x 350 mm je vybavené hned čtyřmi výkonnými 500W lasery. Do nejprodávanější kategorie kovových 3D tiskáren tak přináší obrovské zvýšení produktivity a významné snížení výrobních nákladů.

 

Čtyřnásobným zrychlením výrobního procesu umožňuje RenAm 500Q aplikovat technologii 3D tisku z kovových prášků i do takových oblastí, v nichž byla tato technologie dosud cenově neefektivní. Otevření nových výrobních odvětví, které mohou profitovat z nižší ceny na jeden produkovaný díl bez kompromisu v přesnosti nebo kvalitě, poskytuje nový impuls pro další rozšíření této perspektivní technologie.
Nejdůležitější částí nového stroje RenAM 500Q je optický systém a řídicí software. Představte si čtyři laserové paprsky, které se uvnitř stroje pohybují nezávisle na sobě. Čtyři paprsky, které mohou podle rozhodnutí technologa-programátora pracovat každý ve svém kvadrantu a současně produkovat čtyři různé díly, anebo mohou společně pracovat na stavbě jediného dílu čtyřikrát vyšší rychlostí. Představte si čtyři paprsky, z nichž každý je dynamicky fokusován a všechny jsou nasměrovány do jediného tepelně řízeného galvanometrického bodu. V tomto bodě jsou umístěny čtyři páry digitálně řízených optických hranolů, které směrují jednotlivé laserové paprsky do libovolného místa v rovině připraveného kovového prášku.
„Kovové 3D tiskárny Renishaw jsou včetně sofistikovaného optického systému kompletně vyvinuty našimi výzkumnými a vývojovými pracovníky a vyrobeny ve vlastních výrobních provozech. To nám poskytuje výjimečnou možnost kontroly nad všemi etapami vývoje a výroby. Současně díky tomu máme perfektní přehled o možnostech a výkonu našich strojů a můžeme zákazníkům poskytnout tu nejlepší podporu," vysvětluje Robin Weston, obchodní manažer Renishaw’s Additive Manufacturing Products Division. „Díky inovativnímu řešení optického systému a digitálnímu řízení jednotlivých kanálů dokážeme dynamicky zaostřovat kterýkoliv z paprsků v reálném čase. Všechny čtyři lasery tak mohou pracovat simultánně na jednom dílci. Uživatel tak může profitovat ze zvýšené rychlosti, produktivity a technologických možností stroje."
„Některé komponenty optického systému jsou vyráběny právě technologií 3D tisku z kovových prášků. Technologie se tak stává klíčem ke svému dalšímu vývoji,” pokračuje Robin Weston. „Díky 3D tisku jsme schopni vyrobit mnohem kompaktnější tělesa optických hranolů. Navíc vybavená integrovanými konformními chladicími kanálky, které dále zlepšují přesnost teplotní stability optického systému."
Společnost Renishaw je inovátorem a technologickým lídrem v oblasti stability prostředí výrobního procesu při 3D tisku. Příkladem může být řešení odvodu emisí vznikajících v pracovní komoře při využití vícepaprskových laserů. Systém recirkulace ochranného plynu zahrnující cyklónovou předfiltrační jednotku s mezichladičem plynu chrání pracovní filtr stroje a prodlužuje jeho životnost. Čistota pracovního filtru má totiž přímý vliv na kvalitu stavby dílců.

Více informací o novém stroji lze najít na http://www.renishaw.com/en/renam-500q--42781.

 
Publikováno: 29. 3. 2018 | Počet zobrazení: 786 článek mě zaujal 154
Zaujal Vás tento článek?
Ano