murr Schunk

EU má připraven rozpočet pro příští rok

Vyjednavači členských zemí EU a Evropského parlamentu se po dlouhém jednání o víkendu 18. listopadu dohodli na návrhu rozpočtu Evropské unie pro rok 2018. Unijní rozpočet na příští rok počítá se závazky ve výši 160,1 mld. eur (přes 4,24 bilionu Kč) a platbami 144,7 mld. eur (3,84 bilionu Kč).

 
Jak uvádí tisková zpráva europarlamentu, dohodnutou kompromisní podobu rozpočtu EU pro příští rok musí nejprve formálně potvrdit členské státy a poté ji schválí plenární jednání europarlamentu.
Každoroční sérii rozpočtových jednání zahájila v květnu svým návrhem rozpočtu Evropské komise, která ve finální variantě navrhovala závazky ve výši 160,6 mld. eur a platby v objemu 145,4 mld. eur. Členské země EU si v létě dohodly úspornější návrh, v němž figurovaly závazky v objemu 158,9 mld. eur a platby za 144,4 mld. eur, které potvrdily počátkem září, a 25. října předložil svůj vlastní návrh předpokládající závazky 162,6 mld. eur a platby 146,7 mld. eur Europarlament. Výsledný kompromis je tak - hlavně v kategorii závazků - blízký návrhu Evropské komise.
Přesto, že oproti původnímu návrhu EP je unijní rozpočet na příští rok o něco nižší, je jeho zástupce Siegfried Muresan, který byl vyjednavačem zastupujícím tuto instituci při rozpočtových jednáních přesvědčen, že hlavní priority europarlamentu se podařilo zachovat. Rozpočet podle něj klade důraz na růst, tvorbu pracovních míst či řešení nezaměstnanosti mladých v nejvíce postižených regionech, a zahrnuje i alokaci financí určených na důležité cíle.
S posílením o 70 milionů se počítá pro výzkumné aktivity v rámci programu Horizont 2020, o 15 mil. eur by se měla posílit podpora malých a středních firem v rámci programu COSME, a o 20 mil. eur bude posílen Program podpory studentských výměn Erasmus+. Výraznější podpory - a s tím souvisejících finančních injekcí - by se měly dočkat i agentury zodpovědné za evropskou bezpečnost, které mají významnou úlohu při potírání terorismu, organizovaného zločinu a dalších hrozeb jako je Europol, Eurojust nebo Evropský podpůrný azylový úřad (EASO).
 
Publikováno: 1. 3. 2018 | Počet zobrazení: 2201 článek mě zaujal 367
Zaujal Vás tento článek?
Ano