hnv murr

Efektivní plánování s APS SIMATIC IT Preactor

„Práce s APS SIMATIC IT Preactor je nesrovnatelně komfortnější a přehlednější. Můžeme včas reagovat na nastalé změny a pružně přeplánovat dle potřeb,“ říká Dušan Mondok, vedoucí Realizace zakázek společnosti Siemens.

 
Významný nadnárodní výrobce průmyslových turbín, odštěpný závod Industrial Turbomachinery, společnosti Siemens v Brně naplňuje vizi korporace Siemens v oblasti digitalizace továren. Konkrétně v procesu plánování a rozvrhování mělo oddělení Plánování za cíl zvýšit efektivitu.

Volba řešení a přínosy
Proces plánování byl třeba vylepšit bez toho, aby se navyšoval stav pracovníků plánování, a proto se společnost rozhodla implementovat APS řešení. Siemens zvažoval několik řešení, která jsou dostupná na českém trhu, včetně nástavby ke stávajícímu ERP. Nejlépe svou funkcionalitou a fungujícími referencemi v praxi dopadl APS SIMATIC IT Preactor, který v ČR a SR implementuje společnost Minerva Česká republika.
Cílem projektu bylo získat snadnou přehlednost, sladění všech plánů, vytvoření jednoho plánu pro celou výrobu a detailní plány pro všechna pracoviště. Díky zavedení APS řešení se změnila a především zefektivnila náplň práce jednotlivých plánovačů. Výhodou zavedení APS je také dodržení návaznosti jednotlivých operací, o kterých předtím neměli přehledné informace.     

Plánování s APS SIMATIC IT Preactor
V brněnském závodě Siemens používají tři druhy plánů - dlouhodobý, střednědobý a krátkodobý. Dlouhodobé plánování spočívá v plánování do neomezených kapacit, porovnává zakázkovou naplněnost s kapacitami. Střednědobý pracuje v APS již s omezenými kapacitami a se všemi projekty v období až 24 měsíců dopředu. Na krátkodobý plán se používá část střednědobého a plán je tvořený detailně na směny, lidi a stroje. Výstupem je plán práce pro jednotlivá výrobní pracoviště. V závodě vzniknou denně desítky plánů průřezem celou výrobou.
Přínosem v oblasti dlouhodobého plánování, je nahrazení maker pro výpočet kapacit včetně modelování zátěže pro nabídky a nezpracované zakázky. Velkou výhodou Preactoru je i možná tvorba kapacitního zatížení projektů, která je kompletně přesunuta do APS SIMATIC IT Preactor. V oblasti krátkodobého plánu došlo k zpřehlednění a upřesnění plánů pro všechna pracoviště výroby.

APS SIMATIC IT Preactor je v provozu od června 2017. Se systémem pracuje skupina plánovačů s hlavní licencí i prohlížeči. Klíčové výstupy pro řízení a plánování výroby, se kterými Siemens intenzivně pracuje, jsou:

Kapacitní zatížení projektů - spotřeba kapacit v čase při realizaci projektů, zajištění přehledu vytíženosti kapacit
Projektový plán - přehled termínu jednotlivých částí projektu
Plnění plánu - přehlednost a úspora času při kontrole realizace zaplánovaných zakázek
Přehled kapacit středisek - detailní sledování kapacit a jejich efektivní využívání
Návrh vývozů do kooperace - tvorba návrhu na outsourcing zkrátila reakční čas pro vytipování vhodných dílů
Fronta práce - zaplánování všech výrobních pracovišť přineslo přehled a uspořádání v realizaci projektů
Nedostatky materiálu - včasná informace o zpožděném materiálu zvýšila možnost efektivně reagovat
Úzká místa - správná identifikace úzkých míst odhalí možnosti urychlit proces opracování.

Základní podmínkou správného fungování APS jsou kvalitně udržovaná data a disciplína ve všech zainteresovaných oblastech. I po implementaci APS SIMATIC IT Preactor Siemens postupně ladí a modifikuje data ze svého ERP systému, aby APS mohl data řádně zpracovat a použít k plánování. Cílem je mít reálné plány na základě materiálového propojení operací rozvržených do skutečných kapacit.
„Práce s Preactorem je nesrovnatelně komfortnější a přehlednější než dříve. Plánovači se nyní mohou věnovat realizaci přesného plánu a neztrácejí čas přepisováním údajů, které v době použití jsou už vlastně neaktuální,“ ocenil práci s novým systémem Dušan Mondok, vedoucí Realizace zakázek v Siemensu.      

Plánovaný rozvoj
Siemens plánuje vytěžit z pořízeného APS SIMATIC IT Preactor maximum pro svůj závod. K tomu mu bude pomáhat Minerva Česká republika (www.minerva-is.eu) svými konzultacemi a zkušenostmi z dalších projektů, které již naimplementovala. „Konzultanti Minervy nám vždy vyšli vstříc a jsme s jejich prací a přístupem spokojeni. Jsou to odborníci znalí nejen produktu, ale také procesů ve výrobě a plánování“, shrnul Dušan Mondok a doplnil: „Cením si zejména toho, že jsme v Minervě získali opravdového partnera a vybudovali jsme si dobré vztahy“.  
 
Publikováno: 28. 2. 2018 | Počet zobrazení: 1878 článek mě zaujal 412
Zaujal Vás tento článek?
Ano