ITS Schunk

Výroba komponentů ložisek pomocí aditivní technologie

Společnosti Schaeffler a DMG MORI již několik let spojuje trvalé partnerství. Obě společnosti propojují své inovační síly a vzájemně přispívají ke zvyšování efektivity a optimalizaci procesů. V současnosti vyvíjejí společně aditivní výrobní technologie.

 

Schaeffler odjakživa sází na perspektivní technologie budoucnosti. Využívá generativní výrobu plastových dílů pomocí 3D tiskáren nebo s práškovým ložem ve výrobě prototypů, malosériové výrobě i výrobě nástrojů a přípravků. V rámci nejnovějšího kooperačního projektu nyní tito partneři vyvíjejí aditivní technologii pro výrobu komponentů z gradovaných materiálů, vyráběných v malých sériích pro valivá ložiska. Jako strojní základ zde již od května 2017 slouží hybridní obráběcí centrum LASERTEC 65 3D hybrid společnosti DMG MORI. Portfolio tohoto výrobce obráběcích strojů zahrnuje nejdůležitější generativní výrobní technologie, čímž se etabloval jako komplexní dodavatel jak v oblasti aditivní výroby kovových dílů, tak i následného třískového dokončování, včetně celosvětového servisu.
Obráběcím centrem LASERTEC 65 3D hybrid od DMG MORI rozšiřuje společnost Schaeffler vlastní aditivní výrobu poprvé o technologii práškové trysky na výrobu dílů z kovových materiálů. Velký generovaný objem v čase a velká flexibilita co do materiálů ovlivnily toto rozhodnutí rozhodující měrou. Integrované 5osé simultánní obrábění navíc umožňuje zhotovení dílů v kvalitě hotových výrobků na jedno upnutí. Zde vidí Schaeffler dokonce potenciál pro sériovou výrobu.

Přidaná hodnota díky gradovaným materiálům
Centrum LASERTEC 65 3D hybrid je vybavené dvěma podavači prášku a nabízí tak při laserovém navařování možnost cíleně řízeného přechodu mezi dvěma materiály. Vznikají tak gradované materiály s plynulým přechodem mezi různými vlastnostmi materiálů. Dá se tak např. během generativního procesu regulovat houževnatost a tvrdost materiálů a optimálně je přizpůsobit specifickým požadavkům pro dané použití.
V rámci tohoto kooperačního projektu testují obě společnosti vhodné materiály, pomocí nichž by bylo možno urychlit vývoj komponentů valivých ložisek vyráběných v malých dávkách aditivní technologií laserového navařování.  Prioritou pro výrobce je přitom realizace optimalizovaných produktů s přidanou hodnotou pro koncové zákazníky.
„Těší nás, že společnost Schaeffler se rozhodla pro hybridní obráběcí centrum LASERTEC 65 3D hybrid od DMG MORI. Z tohoto silného partnerství vzcházejí napínavé synergické efekty při výrobě aditivně zhotovených dílů,“ vysvětluje Patrick Diederich, jednatel společnosti SAUER GmbH, zodpovědný za oblast Advanced Technolgies u DMG MORI.
Schaeffler se navíc již léta angažuje ve „Formuli E“ a v rámci své strategie „Mobilita zítřka“ pracuje na dalším vylepšování elektrických pohonů. Z možnosti gradace materiálů na centru LASERTEC 65 3D hybrid se rýsují slibné, napínavé výsledky dalšího vývoje. Díky gradaci lze např. kombinovat magnetické a nemagnetické materiály a nastavit tak výsledné vlastnosti přesně dle potřeb dané aplikace.

Integrace do výrobního procesu
Zavedením laserového navařování rozšířila společnost Schaeffler své výzkumné kapacity pro aditivní výrobní technologie. Kromě toho bude stroj LASERTEC 65 3D hybrid integrován také do výrobního procesu společnosti, aby zde přispěl k optimalizaci výroby náhradních dílů, malých sérií i produktů vyráběných po jednotlivých kusech. Okamžitá výroba takových dílů umožňuje rychlou dodávku náhradních dílů a eliminuje náklady na skladování velkých obrobků.
/tp/

 
Publikováno: 30. 1. 2018 | Počet zobrazení: 576 článek mě zaujal 91
Zaujal Vás tento článek?
Ano