murr Schunk

Superabsorpční vlákno dokáže ochlazovat tělo

Díky vzpřímené poloze těla nám bylo umožněno běhat, ale nebýt  sofistikovaného ochlazování, které zajišťují miliony potních žláz, nedokázaly bychom uběhnout dlouhé vzdálenosti. Při extrémní zátěži totiž dokážou vyloučit až litr potu za hodinu, a ochlazovat tak tělo odpařováním.

 
Na termoregulaci vynakládá naše tělo až třikrát více energie než na svalové procesy, proto zachovávání stálé tělesné teploty i při mírných venkovních teplotách omezuje náš sportovní nebo pracovní výkon. Před několika lety přišli na pomoc vědci s tzv. funkčním prádlem, které díky inovativním materiálům provádí odpařovací chlazení a přizpůsobí se individuální situaci. Poprvé bylo toto funkční prádlo prezentováno v roce 2014 na fotbalovém mistrovství světa v Brazílii.
Poslední novinkou, která přišla z dílny společnosti Basf, je speciální superabsorpční netkaná textilie, kterou lze použít jako standardní součást oděvu. Velmi rychle absorbuje pot a prostřednictvím bakteriostatické textilie jej odvádí do aktivní vrstvy Luquafleece. Podobně jako rybářské sítě zachycuje superabsorbční polymerová textilie rostoucí množství vodních částic až do momentu, kdy osmotické síly zvyšujícího se gradientu koncentrace překonají její pružné obnovovací síly. Takto dokáže aktivní vrstva Luquafleece pohltit až 10násobek své hmotnosti ve formě vody a zadržet ji tak pevně, že funkční textilie je na povrchu suchá.
Při nárůstu teploty pokožky přijímají v textilii nahromaděné molekuly vody tepelnou energii, z jejího členitého povrchu se odpařují, a tím ochlazují tělo. Tělo se pak méně potí a zároveň šetří energii, již by jinak muselo vynaložit na termoregulaci. Tímto způsobem může externí chlazení za vysokých teplot posílit výkon až o 10 %. Zmírňováním intenzity pocení navíc produkt pomáhá snižovat zátěž pro kardiovaskulární systém, metabolismus a energetickou rovnováhu.
Intenzita odpařování se přizpůsobuje okolní teplotě a stupni namáhání. Proto funkční oblečení ochlazuje tělo jen v takové míře, jakou si daná situace žádá.
 
Publikováno: 31. 10. 2017 | Počet zobrazení: 1363 článek mě zaujal 220
Zaujal Vás tento článek?
Ano