murr Schunk

Koncept Signal Shield - digitální detoxikace

Pro ty, kteří za volantem nevydrží nereagovat na příchozí zprávy či e-maily v mobilním telefonu, přichází Nissan s technologií, jak tomuto zabránit. Využívá objev starý 180 let.

 
Používání mobilních telefonů za volantem se stává stále palčivějším problémem pro společnost. Hlavně kvůli velkému množství „vnucené“ komunikace, jako jsou textové zprávy, upozornění sociálních sítí či výstrahy aplikací, které u řidičů zvyšují pokušení sáhnout po telefonu. Je dokázáno, že pokud řidič telefonuje při řízení, je čtyřikrát pravděpodobnější, že se stane účastníkem dopravní nehody - jeho reakce jsou dvakrát pomalejší než u řidiče pod vlivem alkoholu.
Koncept je vlastně odstíněná schránka na principu Faradayovy klece v interiéru vozidla k zamezení příjmu signálu. V případě zařízení Signal Shield je zabudováno do loketní opěrky modelu Nissan Juke. Tento oddělený prostor blokuje signály všech mobilních sítí i technologií Bluetooth a WiFi. Přitom má řidič na výběr, jestli si signál zablokuje vložením telefonu do schránky či nikoliv.
Pokud je mobilní telefon uložen ve schránce a její víko zavřeno, vytváří zařízení „klidovou zónu“, která blokuje veškerý přijímaný a odesílaný signál telefonu. Když bude řidič chtít poslouchat hudbu ze svého chytrého telefonu, může mít telefon v odrušené přihrádce, ale s přídavným připojením přes rozhraní USB a AUX se spojit se systémem vozu. Pro obnovení bezdrátového připojení stačí otevřít loketní opěrku.
Dr. Greenfield, zakladatel Centra závislosti na internetu a technologiích a pomocný klinický profesor psychiatrie na fakultě medicíny při Univerzitě v Connecticutu, řekl: „Pociťujeme nutkání neustále kontrolovat své telefony, protože pokaždé, když obdržíme novou textovou zprávu, e-mail, nebo příspěvek ze sociálních sítí, zažijeme růst hladiny dopaminu - chemikálie v našem mozku, která v nás vyvolává pocit štěstí. Jestliže nás tato touha po doplňování dopaminu soustavně vede ke kontrolování našich mobilních telefonů při řízení, i běžná textová zpráva může mít smrtelné následky.“
 
Publikováno: 2. 10. 2017 | Počet zobrazení: 1624 článek mě zaujal 320
Zaujal Vás tento článek?
Ano