murr Schunk

Domku v poušti stačí jen solární energie

Pouštní vila navržená pro vlivného obyvatele Spojených arabských emirátů klade důraz nejen na luxus, který je v této části světa víceméně standardní, ale i na ekologii (o které lze v Emirátech ostatně říci totéž).

 
Nově se v Spojených arabských emirátech (SAE) začíná klást důraz nejen na samotný luxus, ale na důležitosti nabývá i šetrné nakládání s energiemi, celkový ekologický přístup, návrat k přírodě a minulosti.
Tropické a suché podnebí s extrémním podílem slunečního svitu umožnilo, aby byla stavba navržena jako energeticky zcela soběstačná - dům umístěný do oblasti Liwa, velké pouštní oázy v Abú Dhabí, si vystačí jen se solární energií. Nutností se samozřejmě staly výkonné solární panely, které jsou položeny na střeše domu. Nevyužitá energie se v domě ukládá do speciálních nabíjecích jednotek.
I když na první pohled vypadá tato stavba jako vyloženě moderní architektura, koncept hvězdicovitého tvaru budovy vychází z původní beduínské tradice. Je odkazem na arabské nomádské kmeny, kdy důležitou součástí beduínského života v poušti bylo (a dosud je) ohniště, které se stalo ústředním bodem i pro tento dům. Architekti ho proto umístili do středu domu, odkud se kolem něj v paprscích rozbíhají do různých světových stran jednotlivá obytná a užitková křídla budovy. Každé má svůj přesně vymezený účel - jedno z nich slouží jako vstupní hala, jiné jako obývací pokoj, v dalším je umístěna kuchyně, další slouží jako jídelna a vnitřní zahrada, třetí a čtvrté rameno obsahuje relaxační prostory pro odpočinek - ložnice a pokoje pro hosty.
 
Publikováno: 31. 8. 2017 | Počet zobrazení: 1693 článek mě zaujal 323
Zaujal Vás tento článek?
Ano