murr Schunk

Firmy chtějí zlepšit odměňování

Zaměstnanci by se mohli dočkat v průměru o 3,3 % lepších platů. Vyplývá to z výsledků Studie k odměňování 2017 Česko-německé obchodní a průmyslové komory a společnosti Kienbaum Management Consultants mezi zhruba osmi desítkami především průmyslových výrobních firem s 50 a více zaměstnanci.

 
Vloni firmy zvýšily mzdy oproti původně plánovaným 3,2 % dokonce o 5,2 %. „Minulý rok firmy zvedly mzdy nejvíce za posledních 5 let. Vzhledem k nízké míře nezaměstnanosti a rostoucí inflaci očekáváme podobný vývoj i letos,“ říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK. V současné době činí základní roční mzda vedení společností v ČR zhruba 2,5 mil. korun a vyšších zaměstnanců 572 tisíc Kč. Kvalifikovaní dělníci si přijdou přibližně na 330 000 Kč. Nejlépe jsou obvykle odměňováni odborníci a vedoucí pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví. Vysoko nad republikovým průměrem se pohybují mzdy v odvětvích výroba motorových vozidel, energie a suroviny nebo podnikové poradenství a audit.
Výši mezd podstatně ovlivňuje sídlo firmy. V Praze převyšují letošní mzdy průměr o 17 % (2016: 35 %). Na severní Moravě jsou 7 % a v jižních Čechách a na jižní Moravě 3 % pod průměrem (2016: 19, resp. 14 %). Regionální rozdíly v celkových ročních příjmech se ale oproti předchozím letům výrazně snížily.
Velkým problémem je dostupnost kvalifikovaných pracovních sil. Dvě třetiny firem nemohou najít dostatek odborníků (2016: 60 %), chybí hlavně pracovníci z technických oborů. Podle studie je situace nejhorší ve výrobě, výzkumu a vývoji, IT a logistice. K propadu došlo i u hodnocení úrovně vzdělání současných zaměstnanců. Zatímco vloni byla neuspokojivá, resp. nedostatečná pro zhruba třetinu firem, letos je to pro více než polovinu.
 
Publikováno: 28. 3. 2017 | Počet zobrazení: 1506 článek mě zaujal 309
Zaujal Vás tento článek?
Ano