murr Schunk

Novinka z červeného klobouku: vylepšený OpenStack pro firemní sféru

Linux a jeho profesionální distribuce patří ke stálicím mezi operačními systémy pro firemní nasazení a vývojáři neustále pracují na jejich dalším zdokonalování. K posledním novinkám patří platforma Red Hat OpenStack Platform 10 (RHOP) pro masivně škálovatelná a agilní cloudová řešení typu infrastruktura jako služba (IaaS, Infrastructure-as-a-Service).

 

Red Hat OpenStack Platform 10 poskytuje řadu nových funkcí, které podle tvůrců zvyšují možnosti škálování napříč celým provozním prostředím, zjednodušují správu infrastruktury, zlepšují orchestraci či zvyšují výkonnost sítí i bezpečnost celé platformy. Přináší přívětivé uživatelské rozhraní, přizpůsobitelné role či nový model životního cyklu zahrnující možnost volitelné podpory po dobu až 5 let.
Novinka vychází z komunitní verze Openstack Newton a je postavená na systému Red Hat Enterprise Linux doplněného o komunitní kód projektu OpenStack, do kterého Red Hat sama významně přispívá. Součástí platformy RHOP 10 je i CloudForms, řešení pro správu a monitoring hybridních cloudů, což zákazníkům umožňuje sledovat nejen komponenty infrastruktury postavené na technologii OpenStack, ale i systémy provozované na konkrétním OpenStack cloudu. Navíc díky řešení Ceph Storage mohou zákazníci využívat úložiště o kapacitě až 64 TB.

Novinky v platformě Red Hat OpenStack Platform 10:
- Větší uživatelská přívětivost díky grafickému rozhraní sady nástrojů OpenStack Platform Director zjednodušujícímu instalaci i správu. Je navrženo pro snadné použití ve výrobních prostředích a přináší několik nových integračních funkcí: automatické upgrady a aktualizace, podpora pokročilých síťových konfigurací i vysoké dostupnosti nebo možnost zprovoznit službu sdílení souborů.
- Vylepšená flexibilita pro lepší škálovatelnost díky podpoře přizpůsobitelných služeb a správcovských rolí. Provozovatelé cloudů nyní mohou spravovat svá prostředí postavená na technologii OpenStack mnohem podrobněji, pomocí individualizace služeb s možností jejich vzájemně nezávislého provozu a škálování.
- Lepší zajištění dat pomocí nových bezpečnostních a provozních zdokonalení, jako je např. vylepšená vysoká dostupnost pro rozsáhlé systémy. Volitelně je k dispozici i šifrování objektového úložiště a podpora dočasných bezpečnostních tokenů - vlastnosti, které zvyšují bezpečnostní opatření a snižují riziko neoprávněného přístupu k datům v případě jejich krádeže.
- Vyšší výkon pro síťově náročná prostředí díky nové DPDK (Data Plane Developer Kit) komponentě v přepínači Open vSwitch a virtualizaci SR-IOV (Single-Root Input/Output Virtualization). Výsledkem je síťový výkon srovnatelný s hardwarovými řešeními. Zrychlení a větší flexibility se dočkalo i směrování a zákazníci se tak mohou rozhodnout mezi centralizovaným nebo distribuovaným routováním (DVR).
- Nový certifikační program pro hardware založený na projektu OpenStack Ironic. Dosavadní podporu certifikovaných hardwarových modulů pro více OpenStack komponent doplňuje nový program navržený k rozšíření ekosystému hardwarových možností pro předpřipravené fyzické konfigurace.
/re/

 
Publikováno: 27. 2. 2017 | Počet zobrazení: 1042 článek mě zaujal 191
Zaujal Vás tento článek?
Ano