murr Schunk

S BYOD přichází éra EMM

Na zkratku BYOD (Bring Your Own Device) označující využívání soukromých počítačů a mobilů i pro pracovní účely, si už svět během několika let zvykl, do popředí se nyní v souvislosti s ní dostává i další pojem, označovaný jako EMM (Enterprise Mobility Management). Pod tímto pojmem se skrývá “podniková správa mobility”, označující systémová opatření a nástroje, která mají za úkol BOYD regulovat v souladu s pravidly firemní bezpečnosti.

 

Wikipedie charakterizuje EMM jako množinu lidí, procesů a technologií zaměřených na správu mobilních zařízení, bezdrátových sítí a dalších mobilních výpočetních služeb ve firemním kontextu. Cílem je zjistit, zda a jakým způsobem by měly být mobilní IT používané pracovníky a zajistit odpovídající podporu pro ně, pokud používají tato zařízení na pracovišti.

Ve službách firmy, ale proti jejím zásadám
Studie společnosti McKinsey & Co s názvem „BYOD: From company-issued to employee-owned devices” z roku 2012 ukázala, že asi dvě třetiny majitelů smartphonů používá svá osobní zařízení pro činnosti související s podnikovými účely. Podpora široké škály typů zařízení a operačních systémů však může znamenat bezpečnostní rizika a dodatečné náklady pro podniky.
Nedávný výzkum společnosti Ovum navíc ukázal, že přes čtvrtinu aktivit používání vlastního mobilního telefonu pro firemní účely probíhá přímo v rozporu s podnikovými zásadami. „Jen 36 % z těch, kdo používají svůj vlastní smartphone pro práci, podepsalo nějaký druh zásad BYOD. IT oddělení tedy před sebou mají ještě hodně práce, než tuto situaci dostanou pod kontrolu,“ konstatuje Richard Absolon, analytik pro software z oblasti produktivity a podnikové mobility ve společnosti Ovum.
Správu mobilních systémů nyní navíc ještě komplikují i další faktory jako např. tzv. Wearables a IoT - s růstem počtu nositelné elektroniky a nástupem internetu věcí bude kontrola nad mobilními technologiemi ještě náročnější, ale také nezbytnější. Stále více společností proto nasazuje EMM, a další nástroje pro správu mobility.

Pod kontrolou
Produkty EMM dávají organizacím schopnost zabezpečit a spravovat mobilní zařízení používané zaměstnanci, aby vyřešily řadu problémů při vytváření svých mobilních strategií. Jsou určené k použití s chytrými telefony či tablety a měly by být schopné podporovat více mobilních operačních systémů. Jak zdůrazňují bezpečnostní specialisté, žádné univerzální řešení neexistuje, ale většina prostředí nyní obsahuje kombinaci firemních a osobních zařízení navíc s různými operačními systémy (zejména Android a iOS), a vhodné řešení EMM může hrát ve správě mobilního prostředí organizace velice významnou roli.
Některé společnosti nasadily platformu EMM a zcela vyřadily z provozu interně provozovaná řešení dodávaná výrobci či partnery dodavatelů mobilních zařízení jako např. BlackBerry Enterprise, nebo formalizovaly programy BYOD a vytvořily pro ně jasně daná pravidla. Tyto zásady “naordinovaly” zaměstnancům jako povinné. Např. většina z přístrojů spadající do kategorie BYOD může přistupovat pouze k vymezeným skupinám údajů jako jsou podnikové kontakty, e-maily a kalendář, ale nemají automatický přímý přístup ke klíčovým datům, na který se vztahuje speciální autorizovaný režim.
Technologie EMM umožňují odlehčit starostem se správou používání mobilních zařízení zaměstnanci a řešit různé bezpečnostní problémy - např. vysledovat ztracená či ukradená zařízení a vzdáleně z nich vymazat data. Tím, že nástroje EMM umožňují IT oddělením hromadně měnit zásady zabezpečení a distribuovat je všem zaměstnancům bez manuálního zásahu, mohou IT manažeři nakonfigurovat odpovídající řešení a automaticky vynutit zásady zabezpečení.

 
Publikováno: 27. 2. 2017 | Počet zobrazení: 1200 článek mě zaujal 212
Zaujal Vás tento článek?
Ano