murr Schunk

Licence Westinghouse na reaktor nové generace otevírá i cestu k novým pracovním příležitostem

Americká komise pro regulaci jaderných zdrojů udělila v závěru loňského roku dodatek k licenci tlakovodnímu reaktoru AP1000 firmy Westinghouse – jde o reaktor, který firma nabízí i pro dostavbu JE Temelín. Na základě tohoto dodatku budou energetické společnosti stavět AP1000 v USA, a reaktoru se tak s požehnáním nejvyšší americké jaderné autority otevírá cesta na domácí i světový trh.  

 

Finální udělení licence od komisařů z Nuclear Regulatory Commission (NRC) vycházelo z doporučení pracovníků NRC, že AP1000 je bezpečná technologie vyhovující všem požadavkům regulátora. K tomuto závěru došli na základě vysoce detailního posouzení technických aspektů, veřejného přezkoumání a nezávislého posouzení další komisí (Advisory Committee on Reactor Safeguards). Dodatek k americké licenci byl odsouhlasen týden poté, co reaktor AP1000 předběžně schválily také britské regulační úřady.

Vzpruha pro (nejen) americký průmysl
„Cesta k definitivnímu získání licence byla dlouhá a někdy i obtížná. Ale jsme v cíli a zaměstnanci Westinghouse na celém světě si mohou vychutnat tento úspěch. Naši zákazníci ve Spojených státech jsou nyní o krok blíže k výstavbě AP1000 a vytvoření tisíců pracovních míst,“ prohlásil Aris Candris, prezident a generální ředitel Westinghouse Electric Company.
Na vydání dodatku čekaly energetické společnosti v Georgii a Jižní Karolíně, které nyní mohou pokročit se svými žádostmi o udělení kombinované provozní a konstrukční licence. Až jim bude udělena, dojde na každé z nových staveb k vytvoření zhruba 3000 nových pracovních míst, což bude mít pozitivní vliv na americký výrobní a stavební průmysl. Očekává se, že materiály a lidské zdroje na tyto projekty bude třeba zajistit z dvaceti států USA a že stavba jen dvou reaktorů AP1000 pozitivně ovlivní 35 000 pracovních pozic.
„Technologie AP1000 se stane základem pro novou generaci jaderných elektráren ve Spojených státech. Je skvělé vidět pokroky na cestě, na kterou jsme se vydali před 7 lety,“ řekla Marilyn Kray, prezidentka konsorcia NuStart Energy Development. Konsorcium vytvořili dodavatelé energie a výrobci reaktorů v rámci programu “NP2010” amerického ministerstva energetiky jako společnou platformu pro licenční proces.

Bezpečnostní řešení zabraňující opakování fukušimského scénáře
Design tlakovodního reaktoru AP1000 prochází licenčním procesem již podruhé. NRC oficiálně udělil licenci reaktoru v roce 2006. Od té doby byl jeho design vylepšen, aby vyhověl novým dodatečným požadavkům NRC. Ty zahrnovaly například nutnost odolat nárazu dopravního letadla do ochranné budovy reaktoru. Ochranná budova z betonu vyztuženého ocelí má tloušťku asi 1 metr a chrání ocelový kontejnment, ve kterém je umístěna reaktorová nádoba. Jak ochranná budova, tak kontejnment hrají důležitou roli v systému pasivní bezpečnosti, který umožňuje uvedení elektrárny do bezpečného stavu s žádnými nebo minimálními zásahy operátora i při výpadku dodávek střídavého napájení.
Inovativní pasivní technologie je podle NRC významnou vlastností, která umožňuje elektrárně, aby se bezpečně vypořádala s událostmi podobnými těm v japonské Fukušimě. Z tohoto důvodu také zpráva NRC hodnotící události ve Fukušimě doporučila udělení licence AP1000 bez dalších odkladů. /mv/
 

 

 
Publikováno: 14. 2. 2012 | Počet zobrazení: 3328 článek mě zaujal 599
Zaujal Vás tento článek?
Ano