Schunk

Na trhu se objevil nový laser

Novinka v laserové technice nejen na našem trhu, ale i v zahraničí - mobilní laserový víceúčelový systém ACP300-COMPACT - byla v letošním roce vystavena již na třech mezinárodních veletrzích a výrobce za ní všude sklízel zasloužená ocenění. Z toho vyplývá, že se firmě Mepac CZ z Třince podařilo vytvořit ojedinělé unikátní řešení.

 

U příležitosti mezinárodního strojírenského veletrhu 2016 v Brně získala firma za tento unikát zlatou medaili. Na mezinárodním veletrhu vynálezů Invet Arena 2016 v Třinci získala další zlatou medaili a z mezinárodního veletrhu Eurotool Krakow 2016 si odnesla dokonce hlavní cenu veletrhu.
Aplikační možnosti, které systém nabízí, nejsou dosud dostupné na trhu, ani ve zveřejněných patentových dokumentech. Firma proto podala na laserový systém přihlášku užitného vzoru.

V čem je systém jedinečný?
Systém ACP300-COMPACT vyniká vysokou kompatibilitou a variabilitou. Jako první laser na světě umožňuje i precizní navařování poškozených tvarů u forem přímo ve vstřikolisech či obrobků v obráběcích centrech a to bez nutnosti jejich demontáže (výhodné zejména u větších forem a obrobků). Po výměně navařovací laserové hlavy za gravírovací a řezací umožňuje provádět i laserové řezání a gravírování.
Mezi hlavní přednosti patří zejména možnost navařování poškozených tvarů u forem nebo obrobků bez ohledu na jejich velikost či hmotnost a to díky speciální konstrukci umístěné na magnetické základně, kterou je možno umístit přímo na formě či obrobku. Tato speciální konstrukce umožňuje vetší rozsah nastavení pracovních poloh během laserového navařování. Systém je přitom i cenově konkurenceschopný a vhodně tak doplňuje modelovou řadu laserových systémů ACP.

Nové možnosti
Díky unikátní konstrukci s řadou nových vlastností a miniaturizaci vyvinuté elektroniky včetně uživatelsky přívětivého ovládacího SW s důrazem na využití v každodenní praxi je možné systém využít i tam, kde to dříve nebylo možné - např. při precizním navařování i velkých nástrojů, obrobků či forem přímo v obráběcích centrech, či na vstřikolisech, aniž by bylo nutné je předem shazovat. Obsluha tím šetří drahocenný čas, který by jinak vypotřebovala na opětovné ustavování obrobku, či nahazování a zahřívání vstřikovací formy.  
Uživatel má možnost navařování materiálu o zvolených vlastnostech (s tvrdostí až do 60HRc) přesně na poškozené místo, např. na ostrou hranu dělicí roviny a to při minimálním vneseném teplu, takže nedochází k tepelným deformacím tvarů ani ke změnám jejich mechanických vlastností (tvrdost). Naopak - díky návaru může být původní materiál ještě tvrdší a tím i odolnější proti oděru.
Díky velmi rychlé práci s tímto systémem je ACP300-COMPACT přitom rychlejší a zvládá i činnosti, které jsou robotickým systémům doposud nedostupné.   
 
Toto unikátní zařízení lze označit za průlom v manuálních navařovacích laserových systémech IV. bezpečnostní třídy a výrobce Mepac CZ proto hledá zájemce o prodej tohoto laserového systému do zahraničí.
Jakub Hlávka, Mepac CZ

 
Publikováno: 27. 1. 2017 | Počet zobrazení: 984 článek mě zaujal 155
Zaujal Vás tento článek?
Ano