murr Schunk

Unikátní software analyzuje kamerový obraz v reálném čase

Česká technologická společnost CertiCon představila software SmartCam, který zpracovává obraz z kamer pomocí sady modulárních funkcí počítačového vidění (je možné je nastavit libovolně dle povahy konkrétní scény), rozpoznává objekty a situace ve scéně a v případě podezřelého chování ihned informuje uživatele.  

 
Díky svým vlastnostem by měl systém podle jeho tvůrců najít uplatnění nejen v oblasti hlídání majetku, ale také při zajištění bezpečnosti. „V dnešní době se žádá vyšší zajištění bezpečí nejen majetku, ale také občanů a SmartCam je v tomto ohledu optimálním řešením. Největší využití tohoto produktu vnímáme v práci bezpečnostních složek, např. při monitorování veřejných prostranství, v městských monitorovacích systémech nebo u firem, které mají zájem o zajištění komplexního dohledu ve svých budovách či okolních prostorách,“ říká Vladimír Mařík, obchodní ředitel společnosti CertiCon. Jak zdůrazňuje jeho kolega, ředitel pro technický rozvoj Daniel Štofan, jde o produkt, jehož hlavní výhodou oproti podobným řešením je schopnost dále upravit produkt na míru jakýmkoliv požadavkům klienta. 
K hlavním vlastnostem patří: hlídání citlivých zón, sledování pohybu objektů se zaznamenáním jejich trajektorie, analýza chování objektů (z trajektorie osob i aut odhalí vzory chování), detekce kriminality a nehod (rozpozná předmět, který někdo zanechá ve scéně), rozpoznání obličejů a slučování událostí ze záznamu.
Mezi další vlastnosti patří schopnost vytvářet statistiky, jako např. pohybu osob ve scéně, počítání objektů procházejících sledovaným místem apod. Pro soukromí občanů zachovává SmartCam plnou anonymitu lidí pomocí rozostření obrazu. Živou ukázku systému lze vidět na http://smartcam.certicon.cz/

 
Publikováno: 30. 11. 2016 | Počet zobrazení: 1805 článek mě zaujal 358
Zaujal Vás tento článek?
Ano