murr Schunk

Závity přesně a spolehlivě

Pokračující technický vývoj obráběcích strojů a schopnosti jejich řídicích systémů, měl celosvětově velký vliv také na způsob výroby závitů. Schopnost pohybu nástroje v kruhové interpolaci přináší také možnost výroby závitů frézováním. Tento způsob má velké výhody a v mnoha případech dělá operace výroby závitů nejen mnohem přesnější, ale bezpečnější s ohledem na nebezpečí zalomení závitníku a poškození obrobku.

 
Výroba závitů frézováním je více a více používanou metodou a přesouvá se i do oblastí menších průměrů závitů. 
Klasická výroba závitů závitníky je sice stále poměrně efektivní proces a u menších nenáročnějších dílů má stále své opodstatnění. Hlavním problém je zde tvorba a správný ochod třísek z místa řezu. Delší třísky mohou ucpávat drážky závitníku, dochází k vydírání závitu a hlavně se zvyšuje krouticí moment namáhající závitník. Vlivem toho dochází často k jeho poškození a zalomení části v obrobku. Především u dílů s požadavky na vysokou bezpečnost, jako jsou díly turbín, leteckých motorů a podobně, není přípustná jakákoli oprava závitu a díl se stává nepoužitelným. Dochází tak k vysokým finančním ztrátám. To vše lze výrobně řešit metodou frézováním závitů. Další problém pro závitníky jsou materiály vyšší tvrdosti. V takových případech je řezání závitů velmi problematické a pomalé. Oproti tomu karbidové závitovací frézy dovolují obrábět mnohem větší rozsah materiálů.
Závitovací frézy vynikají především svojí universálností. Například jedním vícebřitým nástrojem lze vyrobit závit stejného stoupání v různých průměrech otvorů. Navíc s jednobřitým nástrojem s částečným profilem může např. vyrábět metrický i NPT závit.  Zatímco závitník je vždy jen pro daný průměr, stoupání a normu závitu. Frézování závitů se také s výhodou používá při výrobě závitů do dna. Další velkou výhodou frézování závitů je jejich přesnost výroby. To platí pro vnější i vnitřní závity. Seřízením přísuvu nástroje lze zhotovit závit dle potřeby těsný nebo volnější.
Jako reakci na rozvoj a zvýšenou poptávku na odpovídající nástroje, přináší většina výrobců řadu nových typů frézovacích nástrojů. Od monolitních karbidových přes jednobřité až po vícebřité s výměnnými řeznými destičkami.
Firma ISCAR nabízí závitovací frézy s výměnnými břitovými destičkami buď v provedení stopkovém nebo i nástrčném. Zde je velkou výhodu právě univerzálnost nástrojů, kdy lze měnit břity pro různé profily závitů, pro vnější nebo vnitřní aplikace a také různé jakosti karbidů dle vlastností právě obráběného materiálu. Všechny nástroje mají vnitřní přívod chlazení přímo ke každému řeznému břitu. 
 
              
 
Závitovací frézy
Závitovací nástrčná fréza MTSRH je určena pro výrobu vnějších i vnitřních závitů. Křivka řezných břitů je ve šroubovici a to zajišťuje klidný, plynulý průběh záběru a nízké řezné síly i při obrábění hůře obrobitelných materiálů. Na objednávku lze do stejných stopkových a nástrčných fréz MTSRH dodat břity s přímou konturou pro dokončování bočních 90° úběrů. Tím získává nástroj universálnější použitelnost.
Pro frézování menších rozměrů závitů se úspěšně používají monolitní karbidové frézy MTEC se středovým přívodem chladicí kapaliny nebo v zubové mezeře. V sortimentu jsou frézy jak s částečným profilem 60° a 55°, tak i s plným profilem ISO, Whitworth, BSP, UN, NPT, NPTF.
Nemalý podíl nástrojů pro frézování závitů tvoří také jedno a vícebřité výměnné frézovací hlavice systému MULTIMASTER. Tento modulární systém ocelových a karbidových stopek, do kterých se upínají výměnné frézovací hlavice s vlastnostmi monolitních karbidových fréz, přinesl ISCAR na trh již před 15 roky. Kromě běžných frézovacích aplikací nachází upotřebení především v oblasti výroby forem a zápustek. V poslední době je využíván i v oblasti frézování závitů.
V sortimentu jsou frézy s částečným profilem 60°a 55° i s plným profilem ISO, Whitworth, UN, UNF, UNEF a BSP profil.
Ve snaze vložit jistý kus inovace i do oblasti soustružení závitů přinesl ISCAR nedávno na trh nový tvar destiček s 10 využitelnými břity. Nový nástroj má obchodní označení DECA IQ THREAD (Deca = deset, thread = závit). Destička má průměr opsané kružnice 16 mm a 5 oboustranných břitů. Jde o nástroj s nejekonomičtější cenou na jeden břit na trhu u tangenciálně upnuté závitovací destičky.
 
V současné době lze objednávat tyto profily:
 
• TTG-16E-ISO - ISO – Metrický
• TTG-16E-UN - UN 
• TTG-16E-A55 - částečný profil 55° 
• TTG-16E-A60 - částečný profil 60° 
 
Destičky s označením TTG… jsou dodávány v universální jakosti karbidu IC908 s PVD povlakem TiAlNi.
Robustní nožové držáky s označením SER/L…TT mají přívod chlazení přímo k břitu. K objednání jsou varianty se standardním a vysokotlakých přívodem chlazení. Pro uvolnění a pootočení destičky na další břit se děje pouhým částečným uvolněním upínacího šroubu. Snižuje se tak nebezpečí ztráty šroubu.
Neméně zajímavým nástrojem je již delší dobu na trhu fungující multifunkční systém PENTACUT. Ten umožňuje provádět operace zapichování, podélného soustružení, čelního zapichování a také závitování. V případě závitování jde o destičky kotoučového tvaru s opsanou kružnicí 24 mm. K objednání jsou profily: ISO, UN, Whitworth, BSPT a 60º (Metrický), 55º (WT).
Opět tangenciálně upnutá destička zvládá dostatečně velké posuvy pro produktivní výrobu. Navíc možnost dokonalého tvarování utvařeče na čele garantuje velmi dobrou tvorbu a odchod třísek.
Dodáváno v universální jakosti karbidu IC908 s PVD povlakem TiAlNi.
Nejjednodušším a nejdéle na trhu fungujícím typem závitovacích destiček ISCAR je široká škála destiček CUT-GRIP. Všechny lze upínat do nožových standardních držáků, které slouží také pro zapichování a upichování.
Destičky typu TIP mají ploché čelu bez utvařeče a jsou přesně broušené na profil 60° (Metrický).
Jsou určeny především pro obrábění materiálů s drobivou třískou, jako jsou litiny a mosazi. Destičky s plochým čelem vykazují na těchto materiálech lepší drsnost povrchu a méně vibrací. Jsou dodávány v profilech: Metrický 60° částečný profil a Whitworth 55° částečný profil. Plný profil: ISO, UN, BSW, NPT a BSPT.
 
Více na: www.iscar.cz

 
Publikováno: 29. 11. 2016 | Počet zobrazení: 1462 článek mě zaujal 223
Zaujal Vás tento článek?
Ano