rosler murr Schunk

Dočkají se elektromobily dobíjecí standardizace?

Na světě je používáno několik druhů standardů u dobíjecích stanic, z nichž je nejpoužívanější  CHAdeMO. Ale chybí jednotnost systémů, proto společnost Volvo vyzývá automobilové výrobce po celém světě o zavedení standardizované nabíjecí infrastruktury.

 

Na podporu tohoto úsilí se Volvo rozhodlo založit asociaci investorů Charging Interface Initiative, jejímž smyslem je zavést kombinovaný nabíjecí systém (CCS) jako standard pro všechna vozidla poháněná elektrickou energií z akumulátoru, aby jejich uživatelé nemuseli mít z elektromobilů obavy. „Je potřeba, ke stále rostoucí popularitě elektromobilů a k usnadnění těchto nových technologií , zavést jednoduchou, standardizovanou, rychlou a globálně fungující infrastrukturu pro nabíjení,“ prohlásil Peter Mertens, senior viceprezident oddělení výzkumu a vývoje automobilky Volvo.
Také vzhledem ke klesajícím nákladům na výrobu akumulátorů, k jejich vyšší kvalitě a k budování potřebné infrastruktury je vidět, že posun směrem k plně elektrickým vozům je v plném proudu. Ačkoliv jsou automobilový výrobci z technologického hlediska připraveni, dobíjecí infrastruktura není dostačující. Volvo se chystá nabídnout plug-in hybridní variantu pro všechny své nové modely, které by měly v následujících letech nahradit stávající portfolio a v roce 2019 představí dokonce plně elektrický vůz postavený na základě modulární platformy SPA.
Díky kombinovanému nabíjecímu systému, který umožňuje normální a rychlé nabíjení, dostane vlastnictví elektromobilu praktičtější a pohodlnější rozměr. Jde o systém, který nabízí jak jednofázové, tak i třífázové nabíjení prostřednictvím střídavého proudu o maximálním výkonu 43 kW a také pomocí stejnosměrného proudu o výkonu 200 kW, který bude v budoucnu možné zvýšit až na 350 kW. Vše v rámci jediného systému. Nyní je asociace Charging Interface Initiative ve fázi zjišťování požadavků v závislosti na různých normách a certifikacích pro využívání této technologie po celém světě.
 

 
Publikováno: 8. 6. 2016 | Počet zobrazení: 1930 článek mě zaujal 349
Zaujal Vás tento článek?
Ano