rosler murr Schunk

Robokuřák pomáhá při studiu lidských nectností

Roboty jsme už naučili chodit, běhat, létat, pohybovat se pod vodou a zkoumat moře a oceány, vyrábět auta a elektroniku, ale i bavit nás a starat se o handicapované lidi. Jenže výzkumníkům to stále ještě nestačí, a tak už naučili robota i kouřit...

 

Zpravodaj MIT Technology Rewiew přinesl informaci o pozoruhodném výzkumu, který má pomoci pokusit se zodpovědět otázku, zda tzv. elektronické cigarety, které byly vytvořeny pro notorické kuřáky jako náhražka za škodlivé produkty tabákového průmyslu, jsou skutečně tak neškodné, jak tvrdí jejich výrobci? Nebo zda nejde opět jen o příslovečné vyhánění čerta ďáblem neškodně se pouze tvářící pomůckou, která může být stejně špatná, jako ta pravá. Americká univerzita v Bejrútu (AUB) byla vybrána spolu s dalšími dvěma americkými univerzitami (Konsorcium Virginia Commonwealth University (VCU) a Penn State University) pro studium potenciálních negativních účinků elektronického kuřiva. VCU studuje chování kuřáků, Penn State posuzuje popularitu zvyku a AUB provádí chemickou analýzu a reverzní inženýrství.
Elektronické cigarety byly obecně považovány za zdravou alternativu, avšak nové výzkumy ukazují i jejich stinnou stránku - a to skutečnost, že i ony obsahují řadu nebezpečných složek běžných cigaret.
Jak konstatuje Najat Saliba, profesor chemie na AUB a spoluautor robotického testera, elektronickým cigaretám začalo holdovat stále více a více mladých lidí, nedávná studie ukázala, že zhruba 70 % současných uživatelů zavedla svůj zvyk e-cigaret v minulém roce. Zpočátku lidé věřili, že jde o zdravou věc, která jim pomůže přestat kouřit. Tomu pomohla skutečnost, že e-cigarety jsou snadno ovladatelné a snadno se zapalují a lze si je vzít kamkoliv.

Od “šíši” k e-retku...
Dr. Alan Shihadeh, docent na Ústavu strojního inženýrství na AUB byl před současným výzkumem, asi před 10 lety zapojen do studie projektu na vodní dýmky - alternativně známé jako šíša či nargilé. Prováděn byl ve spolupráci s National Institutes of Health (NIH) ze Spojených států, který měl v té době rostoucí obavy ohledně stoupající popularity vodní dýmky na univerzitách a snažil se kvantifikovat zdravotní dopady a důsledky tohoto zvyku.
Nově prosperující e-cigarety upoutaly asi před dvěma lety pozornost NIH a amerického Úřadu pro potraviny a drogy (Food and Drug Administration - FDA). Tyto instituce se rozhodly společně prozkoumat nový tržní fenomén, prezentovaný často jako náhrada za nikotinové náplasti, používané při odvykání kouření, a přesto z velké části neregulovaný (předpisy FDA upravují používání elektronických cigaret, které jsou uváděny na trh pro terapeutické použití, ale velké množství značek a modelů zůstávají mimo kontrolu).
Jako odborníka na chemii atmosféry oslovil profesor Shihadeh doktora Irvina Salibu s žádostí o pomoc při identifikaci chemikálie částic přítomných v páře emitované z e-cigarety. Výsledkem byl unikátní robot, který umožňuje simulovat kouření e-cigarety pomocí procesu známého jako vaping. Robotický kuřák pracující na strojírenské fakultě AUB dokáže simulovat dokonce pestrou škálu různých vzorů kouření: různé napětí, různé obláčky “umělého kouře” a trvání či intervaly potahování z e-cigaretry a vyfukování jejích výparů. „Zkoumáme všechno. Jaké jsou chemické složky kapaliny v e-cigaretě, co se s nimi stane při nádechu a co vlastně inhalujeme, zda vůbec do těla dostáváme nějaké toxiny, či kolik nikotinu zůstane uloženo v plicích", říká Irvine Saliba.

Zdaleka ne tak nevinné, jak se myslelo
Když jsou běžné cigarety zapáleny, produkují více než 4000 chemických složek: nějaké v přirozené formě když je spalován tabák, jiné jsou přidány výrobci. E-cigarety, přinejmenším u náruživých kuřáků, ponechávají těchto složek 4000, ale jen s nikotinem. Nikotin sám se rozpustí v kapalině, známé jako nosič, která pravděpodobně neobsahuje nic jiného. Primární jednoduchou myšlenkou je, že lidé, kteří touží po nikotinu, mohou využít e-cigarety jako netoxickou náhražku. Ale nosič, kterým není ani voda ani olej, ale viskózní kapalina s názvem propylenglykol, jak se zdá, obsahuje více než jen nikotin. Výzkum AUB ukázal, že zahrnuje i jiné přísady - mj. aldehydy, zejména acetaldehyd a pyrazin, které zvyšují závislost.
Další pozorování ze strany výzkumníků se týkají samotné baterie. Napětí má vliv na množství nikotinu a typy toxinů, které kuřák e-cigarety inhaluje, což nebylo dříve známo. Různé toxiny jsou vyráběny v různých proudech a čím vyšší je proud, tím vyšší je příjem nikotinu. Tento objev je předmětem zvláštního zájmu FDA a měl by pomoci stanovit horní hranici výkonu baterií.
Třetím zjištěním bylo to, že na rozdíl od běžných cigaret, kde je absorpce nikotinu rozšířena přidáním amoniaku, se výrobcům e-cigaret podařilo stejným způsobem zvýšit obsah nikotinu v kapalině.
Více dalších zjištění se však očekává až v průběhu času v rámci výzkumu trvajícího dalších 5 let. Ovšem, jak se obává Irvine Saliba, bude to stačit v souboji s 11miliardovým byznysem? A zatímco se výzkumníci snaží jít hlouběji pod make-up této nové epidemie, vynořuje se i další otázka: pokud začnete s e-cigaretou, neposunete se časem ke skutečným cigaretám? ...komentuje studii článek v MIT Technology Review.

Z historie kouřících robotů
Kuřácký simulátor z AUB je sice nejmodernějším, nikoli však jediným automatem holdujícím tomuto lidskému zlozvyku. I proslulý robot Bender z kultovního seriálu Futurama, který si požitkářsky vychutnává doutníky, měl své předchůdce. Např. nejstaršího robota v USA, kterého vytvořili inženýři společnosti Westinghouse, jako reklamní poutač pro účely výstav a technologických přehlídek. Přes dva metry vysoký Elektro, vystavený nyní v Mansfield Memorial Museum, je jediný dochovaný ze skupiny osmi robotů vytvořených firmou Westinghouse v letech 1931 až 1940, každý za několik set tisíc dolarů, jak uvádí dobový clevelandský list Plain Dealer. Již v roce 1939 byl Elektro - kromě zmíněného pokuřování cigarety - schopen chodit, mluvit, zvedat a spouštět ruce, otočit hlavu a při “mluvení” pohybovat ústy. K tomu používal uvnitř instalovaný gramofon se 78 ot./min simulující rozhovor a měl slovní zásobu více než 700 slov.
 

 
Publikováno: 8. 6. 2016 | Počet zobrazení: 1905 článek mě zaujal 376
Zaujal Vás tento článek?
Ano