Rosler murr Schunk

Metropole hazardu hostila svátek technologií

Počátek ledna je tradičně zasvěcen Mezinárodnímu veletrhu spotřební elektroniky (International Consumer Electronics Show, CES) v Las Vegas. S letošním ročníkem, který byl ve znamení ultrabooků a inteligentní elektroniky, zejména televizí, do nichž výrobci kromě 3D integrují také technologie pro spolupráci s internetem, se rozloučila společnost Microsoft.  

 

Chytřejší televize s obrazem snů
Vlajkovou lodí firmy Sharp, která na CES 2012 prezentovala nové audio systémy, interaktivní tabule a špičkové Full HD displeje, byla na letošním ročníku veletrhu 80“ televize Aquos LC-80LE844U. Jde o první 80“ (cca 200 cm) 3D LED televizi na světě, která nabízí více než dvojnásobně větší plochu obrazovky než 55“ modely. Využívá vlastní technologii Quattron pro barevnější a jasnější 3D obraz s Full HD 1080p rozlišením, plným LED podsvícením a 240 Hz eliminaci rozmazání obrazu při záběrech rychlého pohybu.
TV řada Aquos Quattron využívá novou technologii Quad Pixel Plus II, pro více detailů a plynulejší přechody linií a barev. Modelová řada 9 nabízí plné LED podsvícení s lokálním ztlumením pro vylepšení kvality obrazu. Všechny modely využívají Smart TV platformu Aquos Net+, která umožňuje přístup k celé řadě nejrůznějších aplikací stiskem tlačítka na dálkovém ovladači. Extrémně nízká spotřeba energie pomáhá snížit vliv nových přístrojů na životní prostředí a také peněženky spotřebitelů.
Novinkou je koncept Aquos Freestyle - „bezdrátový životní styl“ zahrnující ultra-tenké LED televizory, které se vyznačují podstatně tenčí a lehčí konstrukci než běžné LED TV a přijímají video ve vysokém rozlišení přes WiFi.
Sharp předvedl i pozoruhodnou technologickou novinku v podobě ICC-4K LED televize. Byla vyvinuta ve spolupráci s firmou I-cubed Research Center a poskytuje čtyřikrát vyšší ICC-4K rozlišení než HD 1080p. Obrazový procesor ICC nenabízí jen inteligentní převzorkování obrazu z HD do 4K, ale také poskytuje reálně vypadající náhradu skutečného světa.

Nová generace Blu-ray
Na brilantní obraz se zaměřila i firma Samsung, která na CES představila kromě notebooků, tabletů a smartphonů (včetně modelů pro sítě LTE) i novou řadu chytrých všestranných Blu-ray (BR) přehrávačů, do nichž zavádí inovativní funkci Disc to Digital. Ta uživatelům pomůže převést jejich osobní kolekci DVD na digitální obsah, a sdílet tento obsahu na více zařízeních. Spotřebitelé s rozsáhlou kolekcí DVD si mohou zaregistrovat vlastnictví fyzických DVD a získat přístup k tomuto filmovému obsahu z různých zařízení, prakticky kdykoli a kdekoli, i z několika míst současně. Po vytvoření digitálních kopií a jejich přidání do „ultrafialové“ kolekce bude obsah k dispozici ke zhlédnutí prostřednictvím aplikace Flixster na portálu Samsung Smart Hub, i na široké paletě připojených zařízení, jako jsou např. smartphony, tablety, stolní počítače či chytré televizory. Tyto filmy mohou spotřebitelé zakoupit v HD kvalitě a obsah digitální knihovny sdílet s ostatními členy v rámci téhož účtu.
BR přehrávače budou nově nabízet plnohodnotný internetový prohlížeč, jsou vybaveny Wi-Fi modulem pro možnost výběru připojení a přístup k rozmanitému webovému obsahu. Podporují navíc technologii Wi-Fi Direct, umožňující snadné připojení Wi-Fi zařízení bez nutnosti bezdrátového přístupového bodu. Sdílení obsahu mezi více zařízeními usnadňuje nová řada BR přehrávačů s certifikací DLNA.
Výkonný videoprocesor nových 3D BR přehrávačů dokáže bez ohledu na původní rozlišení zdrojového materiálu převádět DVD, starší obsah, který není v HD rozlišení, a dokonce i streamované video s nižším rozlišením do formátu Full HD. Podporuje i celou řadu zvukových formátů. Funkce BD Wise Plus automaticky upravuje nastavení TV, aby byl zajištěn optimální obraz.
Samsung představil i novou aplikaci pro dálkové ovládání, kterou lze stáhnout do chytrých telefonů s operačním systémem Android nebo Apple. Pokud je smartphone připojen ke stejné domácí síti jako BR přehrávač Samsung, mohou uživatelé přehrávač lehce ovládat mobilním telefonem.

Ultrabook: začátek nové éry
Intel nabídne prostřednictvím platformy Ultrabook počítače, jež se budou ovládat zcela přirozeně a intuitivně. Jak na CES uvedl Mooly Eden, viceprezident Intelu a generální manažer divize PC Client Group, pro rok 2012 se chystá více než 75 modelů typu Ultrabook. Pro účely této platformy již byla přepracována řada komponent – od displejů přes baterie a úložná zařízení, až po základní desky a chlazení – a firma loni zřídila speciální ultrabookový fond na vývoj těchto technologií a další inovace platformy.
Patří mezi ně koncept v podobě průzračného panelu v dolním okraji klávesnice, který při otevření ultrabooku funguje jako touchpad, a když se ultrabook zavře, změní se v displej a lze ho používat bez otevírání počítače. Intel plánuje i rozšíření o další funkce, jež umožní tyto počítače používat co nejpřirozenějším způsobem - např. ovládat je pouhým hlasem. Na trhu by se novinka měla objevit ještě letos. Firma rovněž pracuje na vývoji nové generace počítačové interakce: ta má být maximálně intuitivní a komplexní, a zahrnovat i rozpoznávání gest na krátkou vzdálenost.
Společnost Lenovo představila na veletrhu první hybridní notebook ThinkPad X1 a první businessový ultrabook určený pro profesionály - ThinkPad T430u. X1 Hybrid má ve své výbavě kromě hlavního procesoru (Intel Core i3, i5 nebo i7) také systém úsporného režimu Instant Media (IMM), díky němuž má dvojnásobnou výdrž baterie. IMM je vybavený dvoujádrovým procesorem Qualcomm, až 16 GB operační paměti a vlastním operačním systémem založeném na Linuxu. Pro přechod z Windows do IMM stačí kliknout na ikonu na pracovní ploše. Se systémem funguje notebook podobně jako chytrý telefon, zůstává zapnutý a vyžaduje méně časté nabíjení. Hybridní X1 disponuje také technologií, která nabije baterii až na 80 % za pouhých 30 minut.
 

 

 
Publikováno: 13. 2. 2012 | Počet zobrazení: 2813 článek mě zaujal 612
Zaujal Vás tento článek?
Ano