rosler murr Schunk

„Magické“ zlato je tvrdší než ocel

Švýcarští vědci vytvořili unikátní slitinu, která má certifikát 18karátového zlata a je tvrdší než jakákoliv ocel.   

 

Cílem firmy Hublot, zaměřené na výrobu luxusních hodinek bylo získat pro své výrobky zlato, odolné vůči každodennímu nošení. Týmu výzkumníků z Ústavu pro výzkum materiálů Federálního vysokého učení technického v Lausanne (EPFL) pod vedením profesora Andrease Mortensena a ve spolupráci s firmou Hublot, se podařilo po téměř tříletém vývoji vytvořit unikátní nový materiál s vzhledem a certifikací 18karátového zlata. Na rozdíl od klasického zlata se však vyznačuje extrémní vysokou odolností: jeho povrch dokáže poškrábat pouze nejtvrdší známý materiál na světě - diamant. Nový typ zlata nazvala firma Hublot „magic gold“.

Alchymie 21. století
Klíčovou surovinou pro unikátní nový materiál je karbid boru (B4C), jehož tvrdost se díky struktuře pohybuje okolo hodnoty 9,3, tzn. že je jen o málo „měkčí“ než nejtvrdší přírodní materiál - diamant, který má stupeň 10.
Tajemství pozoruhodného materiálu spočívá ve způsobu výroby slitiny s tříčtvrtinovým podílem čistého (24 karátového) zlata, zhruba pětinovým podílem karbidu boru a malým procentem hliníku (resp. 75 % 24 k Au, 3 % Al a 22 % B4C). Vzhledem k velmi rozdílným vlastnostem těchto ingrediencí je výroba cílového materiálnu značně náročná (stejně jako by bylo jeho opracování), takže se používá speciální postup umožňující výrobu ve formě. Vysoce jemný homogenní karbidový prášek se nasype do formy požadovaného výsledného tvaru a zahřeje na teplotu zhruba 2000 °C, tzn. nižší, než je teplota tání karbidu (2763 °C), jejímž působením se jemná zrnka při vysokém tlaku spečou v pevnou porézní hmotu, aniž by došlo ke změně tvaru. Poté se do formy vstřikuje pod vysokým tlakem roztavené 24karátové zlato, které jemné dutinky v karbidu vyplní a téměř černou barvu karbidu bóru tak změní na zlatou.

Není všechno zlato, co se třpytí, ale vlastnostmi jej předčí
Výsledný kompaktní materiál, jemuž Centrální úřad pro kontrolu drahých kovů udělil certifikát 18karátového zlata, má pokud jde o tvrdost překvapivé parametry. Ve stupnici tvrdosti podle tzv. Vickersova testu (odvozuje se od hloubky, do níž po zvolenou dobu pronikne pod tlakem standardizovaný diamantový hrot ve tvaru čtyřbokého jehlanu), má ryzí zlato v této stupnici hodnotu (tvrdost) 216, tvrzená ocel 600, ale „magické zlato“ až 1000, což je maximum, kterého dosahují v této stupnici běžné známé kovy. Prvními výrobky na které bude unikátní nový materiálu použit budou samozřejmě luxusní hodinky značky Hublot, které chce firma představit na mezinárodní výstavě šperků a hodinek BaselWorld v březnu letošního roku v Basileji.
 

 

 
Publikováno: 13. 2. 2012 | Počet zobrazení: 3254 článek mě zaujal 577
Zaujal Vás tento článek?
Ano