rosler murr Schunk

Svět podle IBM: pět inovací, které v příštích letech změní náš život

Společnost IBM představila již šestý každoroční přehled „Five in Five“, jenž poukazuje na 5 inovací, které mají potenciál změnit během příštích pěti let to, jak lidé pracují, žijí a baví se. Seznam vychází z tržních a společenských trendů a zároveň se inspiruje nejnovějšími technologiemi vyvíjenými v laboratořích IBM po celém světě. Takže co můžeme očekávat v následující pětiletce?  

 

Ve svém nejnovějším souhrnu „Five in Five“ analytici IBM předpokládají tyto trendy:
Energetické potřeby svého domova budeme schopni pokrýt energií vlastní výroby
Cokoli, co se hýbe nebo produkuje teplo, může také potenciálně vyrábět energii, kterou lze zachytit – chůze, běh, jízda na kole, teplo z počítače, dokonce i voda protékající potrubím v domě. Pokroky v technologiích pro využití obnovitelných zdrojů energie umožní jedincům tuto dosud nevyužitou kinetickou energii shromažďovat a následně s její pomocí napájet domovy, pracoviště i celá města. Miniaturní zařízení, připevněné k paprskům ve výpletech na kole, tak bude např. během jízdy dobíjet baterie a vyrábět energii pro část domácího osvětlení.

Již žádná hesla
Každý z nás má své jedinečné biologické rysy, tyto biometrické údaje – obličejové rysy, sítnicové skeny a hlasové záznamy – nový software zkombinuje a pro každého jedince vytvoří unikátní biologické online přístupové heslo. Inteligentní systémy využívající multifaktorovou biometrii budou schopny zpracovávat tyto údaje v reálném čase a bezpečně tak při každém pokusu o přístup k vašim informacím ověřit, zda jsou vložené biometrické údaje shodné a pravé.
Naše biologické rysy, které jsou klíčem k naší jedinečné identitě se brzy stanou také klíčem k její ochraně. Už nebude potřeba vymýšlet, poznamenávat ani pamatovat řadu odlišných hesel pro přístupy k různým informacím a službám. Představte si, že přijdete k bankomatu a ke svým penězům získáte bezpečný přístup prostým vyslovením svého jména či pohledem do miniaturního senzoru, který rozpozná jedinečné vzory na sítnici vašeho oka. Stejné technologie by mohly střežit i mobilní přístup k vašim účtům, ať již prostřednictvím telefonu či tabletu.

Čtení myšlenek již nebude jen sci-fi
Ať už je řeč o slavných jasnovidcích jakým byl např. Erik Hanussen nebo rytířích Jedi, čtení myšlenek bylo vždy pouze „zbožným přáním“ milovníků science fiction. Brzy by se však již mohlo stát skutečností. Výzkumníci IBM zkoumají nyní možné způsoby připojení mozku k zařízením jako jsou např. počítače nebo chytré telefony. Stačilo by prostě pouze pomyslet na to, že chcete někomu zavolat, a číslo by se samo vytočilo. Podobně by bylo možné ovládat kurzor na obrazovce počítače. Prostým pomyšlením jej přesuneme na určité místo.
Výzkumníci zaměřující se na oblast bioinformatiky již navrhli headset s pokročilými senzory zaznamenávajícími činnost mozku, schopný identifikovat výrazy v obličeji, míru vzrušení i soustředění a myšlenky, aniž by byla daná osoba nucena jakkoli fyzicky jednat.
Do pěti let lze podle vizionářů IBM očekávat rané příklady využití této technologie v herním a zábavním průmyslu. Tuto inovaci by mohli využít také lékaři k výzkumu vzorců mozkové aktivity a možná i při rehabilitaci pacientů po mozkové mrtvici nebo pro lepší porozumění mentálním poruchám jako je např. autismus.

Digitální propast přestane existovat
V současné globální společnosti je růst a bohatství každé ekonomiky čím dál tím závislejší na míře dostupnosti informací. Během příštích pěti let se ale dosavadní propast mezi těmi, kdo efektivní přístup k informacím mají, a těmi, kdo jej postrádají, značně zúží díky pokrokům v mobilních technologiích.
Na Zemi nyní žije 7 mld. lidí. Do pěti let dosáhne počet prodaných mobilních zařízení 5,6 mld. a budou je tak vlastnit čtyři pětiny lidské populace. Vzhledem ke klesajícím cenám a nákladům spojeným s vlastnictvím mobilního telefonu se tak i lidem s menší kupní silou brzy otevře daleko více možností, než je tomu dnes.

Z nevyžádaných e-mailů se stanou žádané
Dnes nepopulární nevyžádané reklamy by se do pěti let mohly stát natolik individualizovanými a potenciálně přínosnými, že spam v podstatě přestane existovat. Protispamové filtry budou navíc propracované do takové míry, že se již nebudeme muset zaobírat nežádoucími reklamními nabídkami.
Představte si, že se lístky na váš oblíbený koncert automaticky zarezervují ve chvíli, kdy vstoupí do prodeje, a to přímo na jediný den, kdy máte podle svého kalendáře čas. Následně obdržíte upozornění a budete si moci lístky ihned zakoupit prostřednictvím svého mobilního zařízení. Nebo si představte, že máte zakoupené letenky a díky upozornění na blížící se sněhovou bouři budete mít možnost včas upravit své cestovní plány.
IBM již dnes vyvíjí technologii využívající analýzy v reálném čase, která má umožnit interpretovat a integrovat údaje shromážděné ze všech oblastí vašeho života jako např. aktivity na sociálních sítích a internetu a na základě výsledků pak následně doporučit plně individualizované a relevantní informace. /joe/
 

 

 
Publikováno: 13. 2. 2012 | Počet zobrazení: 2118 článek mě zaujal 520
Zaujal Vás tento článek?
Ano