rosler murr Schunk

Roboti ABB sklízejí uznání za design i netradiční aplikace

„Nejlepší z nejlepších“, takové ocenění získala společnost ABB za designové koncepce v soutěži red dot 2011 za robota FRIDA, určeného ke kompletaci malých součástek. Pozornost vzbudila i další unikátní aplikace automatických manipulátorů v New Yorku, kde je robot v úloze strážce kufrů atrakcí nového hotelu.   

 

K dalším úspěchům, které si může jeden z předních výrobců robotů, společnost ABB připsat v poslední době, patří cena v prestižní designérské soutěži red dot, kde firma zabodovala s robotem určeným ke kompletaci malých součástek, přezdívaným FRIDA (z angl. Flexible Robot Industrial Dual Arm). Na rozdíl od proslulé mexické malířky není její robotický jmenovec zaměřen do oblasti umění (i když svým způsobem přinejmenším co do dokonalého designu, který svojí koncepcí oslovil porotu soutěže red dot uměleckým dílem je), ale je specializován na vysoký výkon a efektivitu v průmyslovém nasazení.

I automaty mají šarm
Ocenění red dot je na mezinárodní úrovni považováno za známku kvality a o jeho udělení rozhodují přední osobnosti z oblasti designu. V letošním ročníku byla konkurence opravdu silná: porotě se představilo 3 536 projektů z 54 zemí. Po posouzení přijatých návrhů udělili porotci prestižní „červený puntík“ 252 z nich, a na absolutní špičku, ocenění „red dot: „nejlepší z nejlepších“ za mimořádně kvalitní design dosáhlo 43 finalistů – mezi nimi právě robot ABB, který je získal za produktový design v kategorii pracovišť.
„Nesmírně si ceníme toho, že jsme ocenění red dot získali, a jsme poctěni, že se naší práci dostalo takového uznání. Naším cílem bylo navrhnout bezpečného, technologicky špičkového robota s inovačními designovými prvky, díky nimž by mohl úzce spolupracovat s lidmi. Toto celosvětové uznání úspěšné práce týmu ABB podpořilo naše pojetí, a budeme na vývoji této koncepce dále pracovat,“ řekl Per-Vegard Nerseth, vedoucí obchodní jednotky ABB Robotika.
Ale nejen FRIDA poutá pozornost k produktům robotické divize ABB. Její průmyslové roboty se kromě svého běžného nasazení uplatnili v řadě netradičních rolí - hráli např. ve filmu, a k posledním perličkám z této oblasti patří nasazení v cestovním ruchu v oblasti hotelnictví.
Robot Yobot ukládá kufry hostům v newyorském Yotelu
Usměvavý recepční a livrejovaný portýr či liftboy jsou tradičními atributy luxusních hotelů. V New Yorku můžete však narazit i na velmi netradiční hotelový personál. V hale největšího hotelu řetězce Yotel, který byl nedávno otevřen na Manhattanu přijímá, ukládá a vydává kufry jeho hostům robotický systém firmy ABB – jediný svého druhu na světě. Nový Yotel s 669 pokoji stojí v části Times Square West na Manhattanu, přímo v blízkosti samotného srdce divadelní a zábavní zóny New Yorku. Nasvícený robot, příznačně pojmenovaný „Yobot“, tvoří hlavní prvek vstupní haly a atrakci pro hotelové hosty i kolemjdoucí na rušné 10. Avenue.
Yobot je upravený průmyslový robot IRB 6640 s kloubovým ramenem, který se po celém světě používá tam, kde je třeba zdvihání těžkých předmětů, zejména při manipulaci s materiálem, obsluze strojů a bodovém svařování. V newyorském hotelu slouží jako automatický systém pro ukládání a výdej zavazadel. Je namontován na 5metrové dráze v podlaze, kde se pohybuje mezi vstupním otvorem pro zavazadla a úložnými skříňkami, které jsou nastavěny na sebe až ke stropu kolem dvou stěn uzavřeného prostoru chráněného skleněnou stěnou.
Systém je pečlivě navržen tak, aby zajišťoval nezbytné zabezpečení, a současně vybaven intuitivním rozhraním pro uživatele, kteří se nikdy s podobným zařízením nesetkali. Robot, kterého chrání kryt z bezpečnostního skla, přijímá a ukládá zavazadla hostů do jedné ze 117 skříněk, které mají tři velikosti, pro velká, střední a malá zavazadla. Když jsou hosté připraveni hotel opustit, předloží Yobotovi stvrzenku s čárovým kódem a on jim vzápětí zavazadla rychle vydá. Díky svému dosahu tří metrů a užitečnému zatížení 60 kg dokáže obsáhnout všech 117 úložných skříněk a bezpečně zvedá i ta nejtěžší zavazadla. K uložení nebo výdeji zavazadla stačí Yobotovi maximálně 30 sekund.


   

 

 
Publikováno: 13. 2. 2012 | Počet zobrazení: 2511 článek mě zaujal 556
Zaujal Vás tento článek?
Ano