hnv murr

Vize budoucnosti datacenter s extrémně úspornými servery

Technologický koncept obsahující vývojové platformy nových nízkoenergetických serverů, výzkumné laboratoře pro zákazníky a rozšířený partnerský program představila společnost HP. Od této koncepce očekává snižování složitosti, energetické náročnosti a nákladů souvisejících s provozem IT infrastruktury.  

 

Nový koncept HP, označovaný jako projekt Moonshot, vychází z technologie konvergované infrastruktury HP, která je klíčovým prvkem strategie Instant-On Enterprise ve světě nepřetržité konektivity a umožňuje sdílení zdrojů – včetně datových úložišť, síťových komponent, správy, napájení a chlazení – v tisících serverů současně. Naznačuje podobu budoucích nízkoenergetických výpočetních systémů a datových center určených pro provoz náročných webových aplikací, cloudové infrastruktury či vysoce škálovatelných prostředí.
Projekt byl mj. vyvinut i k urychlení vývoje energeticky úsporných serverových řešení a průmyslové spolupráci výrobců v oblasti „hyperškálovatelných“ výpočetních prostředí typu cloudových služeb nebo výpočetního výkonu poskytovaného na vyžádání (on-demand computing). Vychází z rozsáhlých zkušeností HP se snižováním energetických nároků IT infrastruktury, jejichž příkladem je řešení HP Data Center Smart Grid, které umožňuje zdvojnásobit až ztrojnásobit kapacitu datacenter, nebo novinka HP EcoPOD – energeticky nejméně náročné datové centrum na světě.
Datová centra příštích generací, navržená v rámci projektu Moonshot, dosáhnou podle HP vyšší efektivity a výkonu, zajistí chod více aplikací, spotřebují až o 89 % méně energie a zaberou až o 94 % méně prostoru. Ve srovnání s tradičními systémy navíc dojde ke snížení celkových nákladů až o 63 %.
Velké společnosti nabízející webové služby, sociální multimediální sítě či aplikace pro doručování obsahu pracují obvykle s tisícovkami serverů. Projekt Moonshot jim umožní snížit energetické nároky a náklady při celkovém vyšším výkonu a zjednodušení systémů o dosud nevídané hodnoty.
 „Firmy s opravdu vysoce škálovatelným prostředím se začínají potýkat s některými kritickými aspekty provozu, a ty vyžadují zásadní změnu na úrovni specifické části architektury. HP takovou změnu dokáže navrhnout a nasadit v nejkratší možno době. Naším primárním cílem je umožnit zákazníkům zvyšovat jejich inovační schopnosti a reflektovat aktuální požadavky trhu – při současném snížení nákladů a energetických požadavků,“ řekl Jiří Lepka, vedoucí divize HP Standard serverů a konvergované infrastruktury.

Využití potenciálu extrémně nízkoenergetických serverů
Projekt Moonshot představuje víceletý program s řadou dílčích fází. Staví na zkušenostech HP s navrhováním a realizací největších světových infrastruktur a deseti letech rozsáhlého výzkumu v oblasti nízkoenergetických infrastruktur.
Koncept změní tradiční přístup k budování infrastruktury datového centra díky komplexnímu využití technologií konvergované infrastruktury. Otevře tak cestu k extrémně nízkoenergetickým serverům ve vysoce sdružených (tzv. federativních) prostředích, což přinese snížení nároků na prostor, složitosti správy i spotřeby energie. Infrastruktura projektu Moonshot naváže na špičkové servery HP ProLiant. Jeho součástí budou tři základní komponenty pro další vývoj vysoce škálovatelných výpočetních řešení:

HP Redstone Server Development Platform – první z řady serverových vývojových platforem zaměřených na nasazení procesorů s extrémně nízkou spotřebou energie. V prvních serverech vyvinutých na této platformě se objeví čtyřjádrové procesory Calxeda EnergyCore ARM Cortex, další modely budou obsahovat i procesory Intel Atom a novější. Platforma HP Redstone podporuje více než 2800 serverů v jediném racku, snižuje nároky na kabeláž, přepínání a nutnost připojení externích zařízení, současně nabízí o 97 % nižší složitost. První modely HP Redstone by měly přijít na trh v první polovině příštího roku.

HP Discovery Lab – laboratoře umožňující zákazníkům experimentovat, testovat a srovnávat výkon aplikací určených pro serverovou platformu HP Redstone a další varianty zaměřené na extrémně nízkou spotřebu energie, i pro tradiční servery. První laboratoř tohoto typu bude otevřena v lednu příštího roku v Houstonu, další později na území Evropy a Asie. Díky vzdálenému a nepřetržitému přístupu mohou zákazníci spolupracovat přímo s inženýry HP a dalšími odborníky, aby mohli osobně vyzkoušet všechny výhody serverů s extrémně nízkou spotřebou energie a ověřit jejich praktické využití při konkrétních aplikacích.

HP Pathfinder Program - součást partnerského programu HP AllianceONE, nabídne praktické ukázky všech možností datového centra a zároveň podpoří další rozvoj dílčích součástí projektu Moonshot v rámci otevřených průmyslových standardů. Součástí programu budou nezávislí vývojáři softwaru – partneři pro oblast výpočetních řešení, datových úložišť a síťových komponent, kteří se budou podílet na hardwarových, softwarových a technických expertízách. Mezi prvními by měly být společnosti AMD, ARM Holdings, Calxeda, Canonical a Red Hat, další budou přibývat během vývoje programu.
„Objem zpracovávaných dat se exponenciálně zvyšuje a tradiční architektury již téměř nedokážou držet krok s aktuálními požadavky bez podstatného zvýšení nákladů a spotřeby energie. Společnost HP nabízí komplexní přístup k vyřešení tohoto a podobných problémů při bezkonkurenčních úsporách energie a nákladů zohledňujících i budoucí provoz rozsáhlých a datově vysoce náročných aplikací,“ řekl Niall Dalton, ředitel společnosti High-Frequency Trading at Cantor Fitzgerald.
 

 

 
Publikováno: 5. 1. 2012 | Počet zobrazení: 3388 článek mě zaujal 720
Zaujal Vás tento článek?
Ano