Rosler murr Schunk

V českých městech se mohou již brzy objevit rychlonabíjecí stanice

Po téměř půlročním zkušebním provozu první rychlonabíjecí stanice pro elektromobily, oznámila společnost ABB zahájení prodeje sériově vyráběného nového modelu, určeného pro výstavbu profesionální nabíjecí infrastruktury. Firma jedná s čerpacími stanicemi a očekává masové rozšíření instalace během několika měsíců.  

 

Stejnosměrná rychlonabíjecí stanice Hermes 1.0 o výkonu 50 kW (kterou mají elektromotoristé stále možnost si až do konce letošního roku vyzkoušet zdarma v sídle Pražské energetiky ve Vršovicích), umožňující nabití již do 15 minut, představovala prototyp, určený pro pilotní projekty v zemích EU a Asie. Cílem bylo odladit celý systém v ostrém provozu, získat podněty, reakce a připomínky od uživatelů a následně je promítnout do vývoje technologie, určené pro profesionální výstavbu nabíjecí infrastruktury. Tu nyní představuje ABB pod označením Terra. Tato rychlonabíjecí stanice představuje absolutní špičku na trhu. Jde o produkt prověřený zkušebním provozem, který je současně schopen pružně reagovat na další vývoj a trendy v oblasti e-mobility a s tím spojené požadavky.

PRE pod stromeček
„První rychlonabíjecí stanice ABB Terra bude od prosince instalována do ostrého provozu v sídle Pražské energetiky, s níž úzce spolupracujeme v rámci projektu E-mobility. Další instalace budou postupně následovat u dalších zákazníků, kteří již potvrdili své objednávky,“ uvedla Lucie Jandová, ředitelka PR a marketingové komunikace ABB. „Naše společnost již otevřela jednání o případných instalacích u čerpacích stanic v rámci obchodních řetězců a dealerů elektromobilů. V rámci skupiny ABB jsme partnerem automobilky Nissan, a probíhají jednání i s dalšími výrobci elektromobilů.“
Stanice Terra jsou již ve standardní výrobě konfigurovány zakázkově podle požadavků zákazníka, montovány jsou v Maďarsku. Běžná dodací doba nepřekračuje 16 týdnů a v průběhu výroby bude postupně docházet k jejímu zkracování.

Terra se představuje
Na trh přichází systém ve dvou verzích: Terra 51 a Terra 100.2.
Rychlonabíjecí stanice Terra 51 představuje nedělenou technologii tzv. Combo o výkonu 50 kW. Výhodou této stanice je jednoduchá instalace, kompaktní rozměry a příznivá cena.
Druhý typ pod označením Terra 100.2 představuje dělenou technologii (vnitřní a vnější jednotka) o celkovém výkonu 100 kW (2 x 50 kW). Je vhodná hlavně tam, kde je málo místa a je možnost umístit výkonovou elektroniku (vnitřní jednotku) odděleně např. do technické místnosti či jiných vhodných prostorů. Vnější jednotka má podobu štíhlého stojanu zhruba ve velikosti parkovacích hodin, jaké známe z našich ulic. Je opatřena dvěma nabíjecími konektory CHAdeMO, a umožňuje tak dobíjet dvě vozidla současně.
V případě že zákazník nedisponuje elektromobily s CHAdeMO rozhraním, ABB nabízí technické řešení v podobě modulu LUNA, umožňující vozidlo standardně vybavené pouze pro pomalé AC nabíjení povýšit na DC rychlonabíjecí standard CHAdeMO. Tento modul je snadno instalovatelým doplňkem a má jednoznačně definované rozhraní pro komunikaci s řídicí jednotkou hostitelského vozidla a lze ho instalovat prakticky do všech běžných typů vozidel.

Připraveny pro inteligentní sítě
Stanice jsou vybaveny plnohodnotným identifikačním systémem (RFID) včetně standardního SW rozhraní pro připojení do bilingových systémů. Disponují funkcí inteligentního řízení příkonu a lze je připojit k inteligentním napájecím systémům. V případě nedostatečného příkonu v místě lze stanici provozovat na nižších výkonových hladinách. Oba modely je možné vybavit dalšími nadstandardními prvky dle přání zákazníka.
Výrobce poskytuje plnou nonstop HW a SW podporu včetně celosvětového vzdáleného dohledu, správy stanic (jsou napojeny na páteřní IT Backbone, provozovaný servisním centrem ABB, čímž je zajištěn profesionální nepřetržitý dohled nad dobíjecí infrastrukturou zákazníka), záruční i pozáruční servis, náhradní díly atd. Stanice jsou připraveny pro okamžité nasazení i z pohledu platné legislativy, mají certifikáty CE platné pro EU a certifikáty CHAdeMO. Ke stanicím je dodáván software umožňující vzdálený dohled, správu a konfiguraci.
 

 

 
Publikováno: 5. 1. 2012 | Počet zobrazení: 3603 článek mě zaujal 683
Zaujal Vás tento článek?
Ano