Rosler murr Schunk

Nová podoba dodávkového vozu – studie eT!

Výzkumné oddělení koncernu Volkswagen vytvořilo společně s Deutsche Post, která je jedním z největších odběratelů lehkých užitkových vozidel, a vysokou školou výtvarných umění v Braunschweigu projekt zaměřený na problematiku budoucí přepravy a mobility. Výzkumné práce vyústily ve zcela nový koncept vozidla eT! pro doručovací a logistické služby.  

 

„Studie eT! je čistě elektricky poháněným dodávkovým vozem, který zavádí elektrickou mobilitu do segmentu užitkových vozů. Díky elektromotorům v nábojích kol se pohybuje ve městech s nulovými emisemi, zatímco důmyslné uložení elektromotorů do nábojů kol zároveň propůjčuje vozu maximální obratnost při optimálním využití prostoru v interiéru vozidla. Pokud je akumulátor dobíjen elektrickou energií vyrobenou z obnovitelných zdrojů, pak je provoz vozidla zcela bezemisní,“ říká Dr. Rudolf Krebs, zmocněnec koncernu Volkswagen AG pro elektrický pohon.
Aby byl pracovní život poštovních doručovatelů a řidičů kurýrních vozidel v budoucnosti jednodušší a bezpečnější a aby byla optimalizována logistika doručování a zkrácena doba doručování, může být eT! v určitých situacích provozován poloautomaticky. Vůz přitom následuje doručovatele od domu k domu (funkce „Follow me“) nebo na povel („Come to me“) přijede vůz sám k doručovateli. Alternativně může řidič ovládat vůz prostřednictvím zařízení „Drive Stick“ z rychle dosažitelné strany spolujezdce vybavené stojacím sedadlem. Na průchozí straně spolujezdce jsou proto dvoustupňově elektricky ovládané posuvné dveře, které umožňují extrémně rychlé nastupování do vozidla a rovněž rychlý přístup k poštovním zásilkám. Zbytečné obíhání vozidla tak patří minulosti.
Vozidlo eT! by mohlo jednoho dne způsobit revoluci ve světě lehkých užitkových vozů, slučuje totiž celou řadu inovativních funkcí, které budou získávat na významu právě pro logistické společnosti. Zejména možnosti poloautomatického provozu s čistě elektrickým pohonem v centrech měst představují maximálně důsledné propojení ekologických a ekonomických aspektů.
Na rozdíl od elektricky poháněných modelů Golf nebo up! není eT! samozřejmě ještě vozidlem, které by bylo brzy k dispozici.
 

 

 
Publikováno: 5. 1. 2012 | Počet zobrazení: 3352 článek mě zaujal 707
Zaujal Vás tento článek?
Ano