murr Schunk

Osmnáct let lídrem na trhu elektroeroze

Jestliže lze abstraktně porovnat dospívání člověka s procesem vývoje firmy, pak se společnost PENTA TRADING, spol. s r.o., úspěšně poprala s dětskými nemocemi, bez ztráty kytičky přestála pubertu a dnes je nepostradatelným partnerem většiny renomovaných forem v oboru.

 

Vlastně jím byla již od počátku své 18leté historie a měla v každé etapě svého vývoje co nabídnout. Sázka na těsné vazby s celosvětovými tvůrci trendů v oblasti elektroerozivního obrábění a předními výrobci těch nejpřesnějších strojů se vyplatila stejně jako postupně vznikající vlastní vývoj strojů. To vše by nebylo možné bez zákaznicky orientovaného know-how. Pochopení myšlenky, že prodej strojů podle katalogu ani nabídka asijské provenience, kde výrazně nižší cena nahrazuje kvalitu a spolehlivost není správná cesta otevírající dveře nástrojáren vyspělých průmyslových podniků i menších subjektů s přesnou výrobou, stojí za dnešními úspěchy i v době hospodářského útlumu.

Zpětná vazba se zákazníky

Pravidelná setkání se zákazníky patří do know-how firmy prakticky od jejího založení. Jejich podoba a struktura se v kontextu požadavků zákazníků sice měnila, ale to nejdůležitější zůstalo vždy zachováno: kontinuální zpětná vazba na potřeby zákazníků. Ostatně ta nekončí jen u managementu PENTY TRADING, ale jde dál, do konstrukčních úseků japonského Fanucu i německého Exeronu. A má svoji váhu, protože v inovativních řešeních výrobců těchto špičkových strojů se poznatky českých nástrojářů ve značné míře promítají. V posledních třech letech se zákaznické dny svojí strukturou více blíží tradicím v pořádání  odborných seminářů v oboru elektroeroze, organizovaných v aplikačních a konzultačních centrech firmy a u vybraných zákazníků.

Krize a nákup nových strojů

Pokud budeme hodnotit období hospodářského útlumu v posledních letech z pohledu omezených investičních možností zákazníků společnosti, lze říci, že v letošním roce se podle číselných ukazatelů společnosti PENTA TRADING začíná blýskat na lepší časy. Oživení strojírenské výroby a proexportně orientovaná strategie českého strojírenství jsou i pro oblast elektroeroze určující. V době nejmarkantnějšího propadu se firmě podařilo udržet si pozici lídra v oboru na českém i slovenském trhu, a co je nejdůležitější, nijak neutrpěla úroveň poskytovaných služeb. PENTA TRADING nebyla nucena propustit žádného ze svých lidí a díky sehranému týmu se průběžně dařilo poskytovat nadále vysokou přidanou hodnotu při koupi nových či repasovaných strojů. Velkému zájmu se těší u provozovatelů vloni v Brně představené novinky v podobě strojů FANUC řady iD, doplněné o poslední inovace Level UP (nový generátor pulzů AI-2, vylepšený systém automatického navlékání drátu, úspora energie, zrychlení grafických funkcí, vylepšení dohledových funkcí...) i EXERON EDM v modelových řadách podle potřeb obrábění s novým digitálním mikroprocesorem řízeným generátorem EXOPULS+ a novým řídicím systémem.

Vlastní vývoj se firmě vyplatil

Ukázalo se, jak velký význam mělo do budoucna rozhodnutí založit ve firmě vlastní vývojový úsek. V době svého vzniku před čtyřmi roky se například elektroerozivní CNC hloubička Penta stala tím, co na našem trhu doposud chybělo. V průběhu necelého roku si našla stabilní skupinu odběratelů zejména z řad menších, dynamicky se rozvíjejících strojírenských subjektů či nástrojáren velkých průmyslových celků. V období krize, kdy v oblasti vysoce přesného elektroerozivního hloubení nastal z důvodů úsporných finančních rozpočtů firem dočasný pokles zájmu o nové stroje, vznikl obrovský zájem o další produkt z vývojového oddělení Penty,  a to modernizace starších, někdy dokonce nefunkčních hloubiček všech výrobců,  kompletní výměnou elektroniky za elektroniku PENTA CNC .

Připomeňme si alespoň základní vlastnosti: okamžité zajištění 100% spolehlivosti provozu bez nároků na investice, menší opotřebení elektrod využitím nejmodernější techniky generátoru, moderní konstrukce obslužného panelu s  LCD dotykovým displejem s moderním systémem Windows CE, s možností napojení na LAN, funkcí sdílené plochy, vyšší produktivita obráběcího procesu, možnost rozšíření o další obráběcí osy, doplňky z nabídky na přání atd.


Popisky k foto:

1. Elektroerozivní řezačka FANUC řady iD se stala nejprodávanějším modelem drátové řezačky v ČR v historii. Ve veletržní expozici samozřejmě nebude chybět, navíc letos s posledními inovacemi Level Up.

2. Elektroerozivní hloubičky Exeron EDM, kterých se po dobu největší krize prodalo více než deset kusů, si pravděpodobně vydobudou tento prestižní přívlastek velmi brzy.

3. Elektroerozivní hloubička s vlastní elektronikou PENTA CNC patřila v době útlumu v prodejích strojů k bestsellerům...

 

Důležité momenty z historie firmy:

 

1991 - založení společnosti PENTA TRADING, spol. s r.o.

1994 - první účast na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

1996 - založení společnosti PENTA Slovensko, spol. s r.o.  

2000 - otevření Technologického centra elektroeroze v Lounech

            - zisk Zlaté medaile na IMT 2000 (drátová řezačka HITACHI)

2006 - otevření Aplikačního centra elektroeroze v pobočce Morava v Posřelmově

2007 - otevření Aplikačního střediska HSC frézování a hloubení v Říčanech u Prahy

- zisk ocenění Inovace roku v Senátu ČR za elektroerozivní hloubičku PENTA

2009 - dostavba nového firemního sídla PENTY Slovensko v Popradě

- zisk výhradního zastoupení firmy SGL Carbon pro prodej grafitu
 
Publikováno: 11. 9. 2010 | Počet zobrazení: 2665