Rosler murr Schunk

Minimaster Plus - další generace systému

Pod označením Minimaster Plus uvedla společnost Seco Tools na trh novou generaci systému Minimaster, kterou výrobce charakterizuje jako „budoucí směr čelních fréz s vyměnitelnými řeznými hlavičkami, dosahující nejvyšší úrovně přesnosti a produktivity.”  

 

Základem osvědčeného řešení je vyměnitelná karbidová řezná hlavička s vnitřním závitem a vnějším kuželem, která se usazuje na stopku nástroje opatřenou vnitřním kuželem se středicím čepem a novým prvkem tzv. axiálním dorazem. Toto uspořádání umožňuje udržet polohu hlavičky v požadovaném tolerančním rozsahu.
K hlavním přednostem systému patří rychlost, daná mj. úsporou času potřebného jinak k nastavení po výměně nástroje. Když je použitá hlavička Minimaster Plus vyměněna za novou, zůstává axiální a radiální pozice stejná a díky tomu lze dosáhnout maximální přesnosti (udávaná odchylka délky nastavení při výměně hlavičky činí do 25 μm, radiální házeni do 15 μm). Řeznou hlavičku je také možné nahradit za jinou bez nutnosti vyjímání stopky z držáku nebo stroje a přeměřování celé sestavy, čímž dochází k výraznému urychlení procesu.
Dalším plusem systému je efektivita nákladů, k níž významnou měrou přispívá fakt, že zákazník platí pouze za výměnu opotřebené hlavičky, a není nutné pořizovat celý nástroj (jako je tomu např. u HSS nebo monolitních stopkových fréz). Koncept vyměnitelných řezných hlaviček pro různé stopky umožňuje provoz za náročnějších řezných podmínek, není nutné přebrušování a je zajištěna konzistentní životnost nástroje.
Vyměnitelné hlavičky pro různé stopky nástrojů umožňují použití vyšších řezných podmínek, není nutné provádět přebroušení a je zajištěna dlouhodobá životnost nástroje. Díky svým parametrům se řezné hlavičky třídy Minimaster Plus hodí pro většinu aplikací. Pokrývají rozsah průměrů od 10 do 16 mm, a rozsah rohových rádiusů činí 0,4 až 3,1 mm. Dvě třídy umožňují obrábění prakticky všech běžných materiálů, zatímco dvě geometrie umožňují volbu pro snadné obrábění.
K dispozici je celkem 24 typů stopek, jejichž různé délky zajišťují optimalizovanou stabilitu. Řada řezných hlaviček zahrnuje varianty se dvěma až osmi břity, řezné hlavičky se dvěma a třemi břity jsou vybaveny průchozími kanálky pro přívod chladicí kapaliny, které zajišťují účinné chlazení a odvod třísek. U frézování do rohu jsou řezné hlavičky se třemi a čtyřmi břity první volbou pro frézování drážek (ve stabilních podmínkách jsou použity 4 břity), zatímco řezné hlavičky s 5 a 8 břity jsou první volbou pro konturování (nedoporučuje se pro frézování drážek). V provedení s kulovým čelem (u 3D frézování) je první volbou řezná hlavička se třemi břity, a v případě nestabilních podmínek je použita řezná hlavička se dvěma břity.
Možnost výběru z několika různých typů stopek, které řada Minimaster Plus zahrnuje zajišťuje, že bez ohledu na různé požadavky obrábění, je vždy k dispozici stopka, umožňující zajistit optimální kombinaci stability, dostupnosti a přesnosti. Snížené riziko možnosti vibrací umožňuje dosáhnout lepší jakost povrchu, přesnější tolerance a také delší životnost nástroje.


 

 
Publikováno: 5. 1. 2012 | Počet zobrazení: 2772 článek mě zaujal 644
Zaujal Vás tento článek?
Ano