hnv murr

Plovoucí obří nabíječky mohou zásobovat energií celá města

Příbojové elektrárny a systémy získávající energii z mořských vln a proudů jsou již na světě. Jde však vesměs o statické systémy, či zařízení ukotvená na určitém místě. Plovoucí elektrárna je však novinkou.   

 

Tento projekt prezentoval na konferenci CleanTechnology v Bostonu profesor Andre Sharon z amerického Fraunhofer Center for Manufacturing Innovation (FCMI). 
Jeho koncept počítá s loděmi, které budou vyrábět elektřinu z mořských vln a dokáží ji uskladnit v bateriích. Andre Sharon navrhnul padesátimetrové plavidlo s výklopnými rameny, které by dojelo na vhodné místo s příhodným vlnobitím, tam by zakotvilo spustilo ramena do vody a začalo vyrábět elektrickou energii pomocí bójí umístěných po stranách - cca 1MW za hodinu. Zatímco trup lodi zůstane při zakotvení relativně stabilní, bóje se budou pohybovat na vlnách a pohánět generátor, který bude vyrábět elektřinu. Ta se bude ukládat do obřích baterií s kapacitou přibližně 20 MWh, takže lodě budou pro plné nabití muset zůstat na místě alespoň 20 h. Poté se vrátí do přístavu, kde energii z baterií předají do sítě. Na rozdíl od konvenčních elektráren na mořské vlny, ale nebudou muset být bóje ani další součásti připevněné k lodi speciálně upraveny tak, aby odolaly silným bouřím, protože během bouří budou lodě bezpečně zakotveny v přístavu.
Výhodou, kterou zdůrazňuje autor projektu je, že na rozdíl od dosavadních projektů mořských elektráren, nevyžadují „nabíjecí“ lodě podmořské kabely pro spojení elektrárny s elektrickou sítí, což původní projekty prodražuje. Podle propočtů Sharona se cena kilometru těchto kabelů pro přenos elektřiny z elektrárny na břeh pohybuje kolem půl milionu dolarů (asi 8,6 mil. Kč). I když gigantické baterie do nichž bude loď ukládat vyrobenou energii nebudou také levnou záležitostí, má podle Sharona výroba 1 kWh elektřiny pomocí lodí vyjít asi na 15 centů, tedy 2,60 Kč, zatímco současné elektrárny na mořské vlny produkují elektřinu v průměru za 5 - 11 Kč za kWh. Pro srovnání: větrné elektrárny umístěné na moři v USA vyrábějí elektřinu v přepočtu za 2,60 - 4,10 Kč za kWh a výroba 1 kWh u solárních elektráren vyjde asi na 5,20 Kč.
Projekt uvažuje o takovémto využití pro repasované starší lodě, což by mělo přispět k další výrazné úspoře nákladů.
S podobným řešením přišel i bulharský výzkumník, konstruktér a vynálezce Tončev, který navrhuje výrobu energie z vln statickým zařízením na pobřeží. Jeho koncept lze vidět na www.tonchev.org.
 

 

 
Publikováno: 10. 12. 2011 | Počet zobrazení: 3926 článek mě zaujal 741
Zaujal Vás tento článek?
Ano