rosler murr Schunk

Vysoce přesná ložiska SKF pro výrobce obráběcích strojů

Nová řada vysoce přesných ložisek, která je výsledkem spolupráce konstruktérů společností SKF a SNFA, byla navržena podle nároků výrobců obráběcích strojů. Dle požadavků jde o velmi přesná ložiska s velkou tuhostí, vhodná pro nejvyšší otáčky, které dosahují vysoké provozní trvanlivosti při nízké spotřebě energie.   

 

Po převzetí firmy SNFA skupinou SKF byly spojeny znalosti konstruktérů obou společností a využito nejlepších technických postupů, aby nová řada ložisek dokázala splnit všechny uvedené nároky.

Řada 718 (SEA) pro uložení s omezeným prostorem
Přesná kuličková ložiska s kosoúhlým stykem SKF-SNFA řady 718 (SEA) představují podle výrobce optimální řešení hlavně pro uložení s omezeným prostorem. Vyznačují se velmi tenkým průřezem (především ve srovnání s ložisky jiných průměrových řad ISO), vysokou tuhostí a přesností (standardně podle ISO 4, ABEC 7, volitelně podle ISO 2, ABEC 9). Tato ložiska jsou vhodná nejen pro obráběcí stroje, ale i pro uložení ramen robotů a měřicích systémů. Ložiska řady 718 jsou standardně vyráběna se stykovým úhlem 15° nebo 25° s průměrem díry od 10 do 160 mm. K jejich základním charakteristikám patří velké kuličky zajišťující vysokou únosnost, optimalizované provedení zaoblených hran, které přispívá k vyšší přesnosti montáže, tři třídy předpětí a dva různé postupy nastavení předpětí, splňující různé požadavky na otáčky a tuhost, vysoké otáčky (v průměru o 3 % vyšší než u ložisek stávající řady).

„Čistotná“ ložiska s velkou výdrží
Ložiska řad S719 .. B (HB .. /S) a S70 .. B (HX .. /S) byla zvlášť navržena pro provedení s těsněním. Čistota provozního prostředí, v němž pracují obráběcí stroje, může mít zásadní vliv na ložiska. Praktické zkoušky prokázaly, že předčasné selhání ložisek je většinou vyvoláno právě znečištěním. Prach, kovové třísky, voda nebo chladicí kapalina, které proniknou do místa styku oběžných drah a valivých těles, mohou způsobit vtisky nebo zabránit vytvoření souvislého mazivového filmu, což má za následek zkrácení provozní trvanlivosti ložisek. Ložiska těchto řad jsou proto opatřena těsněními z nitrilkaučuku (NBR), která účinně zabraňují průniku nečistot.
Jsou standardně vyráběna v třídě přesnosti P4A (rozměrová přesnost podle ISO 4 a přesnost chodu podle ISO 2) a mají stykový úhel 15° nebo 25°, na přání však mohou být dodána i se stykovým úhlem 18°. Nabízena jsou ve třech třídách předpětí a stejně jako řada 718 či jiná přesná kuličková ložiska s kosoúhlým stykem mohou být dodávána jako jednotlivá, pro univerzální párování, v sadách univerzálně párovatelných ložisek a v sadách spárovaných ložisek.
Kromě základního provedení s těsněním je rovněž nabízeno nezakryté provedení. Pro uložení s velmi vysokými otáčkami, která mají být mazána systémem olej-vzduch, je k dispozici provedení „L“, se dvěma mazacími otvory a dvěma drážkami pro O-kroužky ve vnějším kroužku ložiska.

Tuhá ložiska pro velká zatížení
Obráběcí stroje a jiná přesná uložení vyžadují použití ložisek s vysokou výkonností. Jeden z hlavních problémů představuje v takovém případě tuhost systému, protože na velikosti elastické deformace při působení zatížení závisí předpětí a přesnost stroje.
Schopnost nových přesných kuličkových ložisek s kosoúhlým stykem řady 72 .. D (E 200) přenášet velmi vysoká zatížení a současně zajistit vysokou tuhost systému dokazuje, že jsou ideálním řešením pro takové a podobné aplikace a jsou vhodná pro paralelní kinematické stroje, uložení vřeten soustruhů, brusek, vrtaček, vysokootáčkových dynamometrů a turbodmychadel apod. Mezi jejich hlavní přednosti  kromě zmíněné vysoké tuhosti a špičkové přesnosti patří i velké kuličky, delší provozní trvanlivost, nízký vývin tepla, a nízká úroveň hluku a vibrací.
Rozšířená nabídka ložisek této nové řady 72 .. D (E 200) je určena pro průměry hřídele od 7 do 140 mm. Na zvláštní objednávku jsou rovněž nabízena v provedení s těsněním, které nevyžaduje domazávání. Jsou vyráběna ve dvou třídách přesnosti a se dvěma stykovými úhly (15° a 25°), aby bylo možné splnit různé provozní požadavky přesných uložení.
Ložiska určená pro univerzální párování nebo montáž v sadách jsou vyráběna až ve čtyřech třídách předpětí, aby mohla splnit téměř jakékoli požadavky na otáčky a tuhost. Ložiska většiny standardních velikostí jsou nabízena s kuličkami ze dvou materiálů a klecí z polyetereterketonu (PEEK). Vlastnosti tohoto materiálu zaručují jedinečné spojení pevnosti a pružnosti při vysokých provozních otáčkách. PEEK rovněž snáší velké provozní teploty a vyznačuje se i vysokou chemickou odolností a odolností proti opotřebení.

Přesná uložení musí mít vysokou tuhost
Všechna přesná kuličková ložiska s kosoúhlým stykem jsou téměř vždy nastavována proti druhému ložisku, aby uložení mohlo přenášet síly v opačném směru. Pokud mají být přenášena větší zatížení a axiální zatížení v obou směrech, ložiska jsou používána v sadách, zpravidla složeny až ze čtyř ložisek. Přesná uložení musí mít vysokou tuhost, protože na velikosti pružné deformace vyvolané působícím zatížením závisí přesnost stroje. Další problém je snížení tření a tepla vznikajícího v ložisku při vysokých provozních otáčkách.
A právě to umožňují řešit válečková ložiska řady N 10 s optimalizovanou vnitřní geometrií a upravenou konstrukcí klece, která jim umožňuje pracovat s otáčkami až o 30 % vyššími.
Axiálně volné ložisko se zpravidla nachází na konci hřídele vřetena, k němuž není upevněn nástroj. Pokud je takové ložisko uloženo s vůlí, může to mít negativní vliv na celkovou tuhost uložení. Optimální řešení je právě válečkové ložisko s kuželovou dírou řady N 10, které zajistí vysokou tuhost. Axiální posunutí je vyrovnáváno v ložisku, které má vnější kroužek uložený s přesahem, zatímco vnitřní kroužek je nalisován na kuželový čep do takové polohy, v níž vznikne požadované předpětí nebo vůle v ložisku. Jsou určena pro uložení, která pracují s vysokými otáčkami, vyžadují vysokou únosnost a vysokou tuhost v radiálním směru a vhodná pro uložení hřídelí s relativně velkým průměrem (od 40 do 80 mm). V hybridním provedení jsou nabízena i pro zvýšené provozní otáčky.
Přesná jednořadá ložiska řady N 10 poskytují vysokou spolehlivost a vynikající přesnost v uloženích, jako jsou např. vysokootáčkové frézky, obráběcí centra a soustruhy.
N 10 jsou vyráběna pouze s kuželovou dírou a ve dvou třídách přesnosti. Mají nízkou výšku průřezu, a v porovnání se sadou kuličkových ložisek s kosoúhlým stykem a stejnou únosností a tuhostí vyžadují mnohem menší prostor v radiálním směru. Díky tomu umožňují navrhnout kompaktnější uložení vřetena. Jsou vybavena okénkovou klecí vedenou na vnějším kroužku bez vodicích přírub, která je vyrobena z PEEK zesíleného uhlíkovými vlákny. Ložiska jsou rozebíratelná, a vnitřní kroužek s klecí s valivými tělesy lze oddělit od vnějšího kroužku, což usnadňuje montáž a demontáž ložiska. Klec také zajišťuje dobré vedení válečků a proniknutí maziva (zpravidla se používá systém olej-vzduch) a ve srovnání s předcházejícími konstrukcemi ložisek pro vysoké otáčky může pracovat při otáčkách až o 30 % vyšších v uloženích mazaných plastickým mazivem a až o 15 % vyšších v uloženích mazaných systémem olej-vzduch.
 

 

 
Publikováno: 10. 12. 2011 | Počet zobrazení: 3826 článek mě zaujal 640
Zaujal Vás tento článek?
Ano