murr Schunk

Mazak představí na EMO 24 nových strojů

Impozantní nabídku připravila na letošní veletrh EMO firma Yamazaki Mazak, která ve své rozsáhlé expozici na ploše 2500 m2 představí v Hannoveru pod heslem "Power of Mazak" celkem 24 novinek, zaměřených na novou úroveň produktivity, efektivnější výrobu s mimořádnými ergonomickými a environmentálními parametry.  

 

Centrem expozice budou především prezentace možností obráběcích strojů renomovaného japonského výrobce zastupovaného na českém trhu společností Misan. Vlajkovou lodí je nová řada víceúčelových obráběcích center řady Integrex-i reprezentujících filozofii Mazaku „Done-in-one“ – komplexní zpracování výrobku od obrobení surového materiálu až po finální úpravu během jednoho kontinuálního procesu, na jednom stroji, na jedno upnutí.  Nová řada „i“ bude doplněna novými víceúčelovými stroji série Integrex-j a Integrex-eH a eV multi-tasking machines a novými modely řady Variaxis nabízejícími větší kapacitu, funkcionalitu a produktivitu.
Svůj debut si na veletrhu odbude i nová konfigurace stroje nabízející jak 5osé obrábění tak soustružení na jedné, vysoce univerzální platformě. Dalším příkladem inovativního vývoje je stroj Orbitec 20, určený k opracování ventilů a umožňující dokončit více než tři čtvrtiny ventilových aplikací na jedno nastavení při dodržení vysoké přesnosti.
V expozici firmy Mazak se na EMO představí i nejnovější technologie z oblasti CNC soustružnických center, včetně řady Quick Turn Smart. Stroje této řady nabízejí zjednodušené dvou- a tříosé obrábění, velký počet funkcí a technických řešení, která nejsou obvykle spojována se zařízeními v této cenové kategorii – např. vřetena s přímým pohonem, lineární vedení, rychloindexovací revolverová hlava a NC koník.
Hannoverská expozice zahrnuje i řady Quick Turn Nexus a Slant Turn Nexus, navržené pro vysoce efektivní obrábění dlouhých hřídelí, a řadu Hyper Quadrex, určenou pro široké spektrum aplikací od drobných obrobků až po tyče větších průměrů.
Vertikální obráběcí centra budou reprezentovat stroje řady VC Smart a VTC series s pojezdným stojanem, vhodné pro zpracování velkých dlouhých obrobků. V expozici se představí i vertikální obráběcí centrum FJV - stroj dvousloupové konstrukce s vysokou přesností a tuhostí s vysokovýkonnými vřeteny.
Moderní horizontální obráběcí centra značky Mazak bude zastupovat HCN 6800-II, vysokorychlostní přesný stroj vhodný pro široké spektrum výrobních požadavků, včetně malých součástek a dávkové produkce, a rovněž další pozoruhodná novinka v podobě pružného výrobního systému Mazak Palletech v tříúrovňovém uspořádání.

 

 

Nová generace strojů Integrex: řada „i“
Na jaře letošního roku uvedla společnost Yamazaki Mazak na trh už sedmou generaci svých velmi úspěšných víceúčelových obráběcích strojů řady Integrex – Integrex-i. Yamazaki Mazak byla první firmou, která začala vyrábět stroje umožňující provést kompletní soustružnické a frézovací operace od surového materiálu až po dokončovací úpravy obráběných součástí „na jeden zátah“, s jedním nastavením a na jednom stroji, charakterizované sloganem „Done-in-one“ (vyrobeno najednou). Integrex se tak brzy stal zdaleka nejpopulárnějším víceúčelovým strojem ve své třídě, což dokumentuje i více než 10 000 těchto strojů dodaných do celého světa od uvedení první generace v roce 1983.
Nová řada Integrex-i, jedna z prvních, nesoucí z hlediska konstrukce vnějšího krytování podpis renomovaného designéra Kena Okuyami, je kompletním přepracováním svého předchůdce, řady Integrex IV, a může se pochlubit celou řadou rozšířených funkcí zaměřených na zvýšení produktivity a efektivity výroby.
Stroj je nabízen ve třech velikostech a vybaven výrazně větším pracovním prostorem, zejména pokud jde o osu Y, jejíž rozsah činí nyní až 250 mm, maximální obráběný průměr je 658 mm a rozsah naklápění frézovací hlavy 240 stupňů. Každá lineární osa je vybavena vysoce tuhým valivým vedením s válečkovými elementy zajišťujícím přesné polohování s nízkým třením. Stěžejní prvky, hlavní a frézovací vřetena jsou doplněna sofistikovanými opatřeními eliminujícími tepelné deformace řízenou cirkulací chladicího oleje.
Zvýšen byl výkon jak hlavního (soustružnického), tak frézovacího vřetene. Hlavní vřeteno je nabízeno buď v 22 kW (i-200) nebo 30kW (i-300, i-400) verzi, výkon frézovacího vřetene byl zvýšen na 22 kW a lze jej roztočit na 12 000 ot.min-1 (v nabídce je i 15kW varianta s 20 000 ot.).
Stroje nové řady Integrex-i jsou pohodlnější pro obsluhu a vybaveny ergonomickými funkcemi včetně většího průzoru do pracovního prostoru, vytvořeného na základě konzultací s uživateli a 19“ displeje řídicího systému Mazatrol Matrix, disponujícího rovněž vylepšenými možnostmi nastavení polohy a natočení pro snadnější obsluhu.
Zatímco u předchozí řady Integrex IV byl zásobník nástrojů umístěn v zadní části stroje, je u nové řady „i“ přesunut dopředu což konstruktérům umožnilo vytvořit stroj s menší půdorysnou plochou. Navíc došlo i ke zvýšení počtu nástrojů z 20 na 36 (jako opce je nabízen i zásobník se 72 nástroji).
Ve standardní výbavě strojů je mnoha desetiletími prověřený konverzační programovací jazyk Mazatrol Matrix zajišťující snadné nastavení a naprogramování. Stroj je nabízen také se sérií funkcí zaměřených na životní prostředí včetně pohybových senzorů, ukazatele spotřeby energie a automatického vypínání dopravníku.
Obráběcí stroje Brother se zvýšeným krouticím momentem vřetene
Dalším významným produktem z portfolia nabízeného společností Misan, které se představí na letošním veletrhu EMO jsou nové stroje japonské firmy Brother řady TC. Výrobce je charakterizuje sloganem „Nová úroveň rychlosti, točivého momentu a energetické úspornosti“ a vybízí zákazníky, aby se sami přesvědčili o výkonu těchto strojů, jejichž cílem je vždy být rychlejší, robustnější a ještě přátelštější k životnímu prostředí.
Oblibu inovativních obráběcích center vyvinutých firmou Brother dokumentuje už 70 000 strojů prodaných za čtvrtstoletí od roku 1985, kdy byla před 26 lety řada TC uvedena na trh. Jejich technologický vývoj přitom neustále pokračuje a vždy sleduje výrobu s vysokou efektivitou.
Vysokorychlostní vrtací, frézovací a závitovací centra Brother jsou do Evropy nejčastěji dodávána s upínacím rozhraním vřetene typu ISO30. Nejde ovšem o pouhou zmenšeninu vřetene s větším upínacím rozhraním, ale vřetena jsou od počátku konstruována výlučně pro upínací kužely menších rozměrů. Celá pohonná jednotka tak vykazuje výjimečné parametry zejména z hlediska svojí dynamiky (zrychlení na maximální otáčky, zastavení a reverzace) a průběhu krouticího momentu v závislosti na otáčkách. Pohon standardní vřetenové jednotky Brother s maximálními otáčkami 10 000 ot.min-1 je schopen udržet konstantní krouticí moment až do 5000 ot.min-1 a následný pokles krouticího momentu je výrazně pozvolnější než je tomu běžně u většiny vřeten s rozhranním ISO40.
Důsledkem jsou jednak výborné vlastnosti při osových operacích (vrtání, závitování) a dále minimální čas výměny nástroje díky velice rychlému zastavení a opětovnému roztočení vřetene. Nejmarkantněji se tato vlastnost projeví při synchronním závitování, kdy je požadován jak vysoký krouticí moment, tak maximální dynamika při reverzaci na dně závitu. Není tedy divu, že stroj Brother dosáhl při optimálních podmínkách při závitování M20x2,5 řezné rychlosti 377 m.min-1!
Novinkou, s níž přichází firma Brother v letošním roce, je významná inovace vřetenových jednotek, kterou je zvýšení maximálního krouticího momentu. Dochází tak k rozšíření možnosti volby provedení vřetene (nyní standardně 10 000 ot.min-1, opčně 16 000 ot.min-1) u stávajících modelových řad o vysoce výkonnou variantu. Motivací tohoto vývoje bylo zvýšení technologických možností strojů zejména v oblasti osových operací.
Nový pohon disponuje dostatečnými parametry pro vrtání do plna nástrojem o ø 40 mm do slitin Al a ø 30 mm do konstrukčních ocelí. Při závitování lze řezat až M36 do slitin Al a M27 do konstrukčních ocelí.

www.misan.cz
 

 

 
Publikováno: 19. 10. 2011 | Počet zobrazení: 2441 článek mě zaujal 439
Zaujal Vás tento článek?
Ano