hnv murr

Soumrak tradičních SIM karet na dohled?

Současné mobilní telefony budou možná jedny z posledních, které umožňují výměnu SIM karty v její klasické podobě. Tak jako nedávno začali výrobci akceptovat trend nevyjímatelných vestavěných baterií, pojímá i nový koncept SIM jako nedílnou součást zařízení, s možností dálkové aktivace i správy.   

 

V rámci skupiny Deutsche Telekom se T-Mobile aktivně podílí na vývoji otevřeného standardu pro tzv. vestavěnou SIM kartu, tzv. eSIM, která bude trvalou součástí zařízení a bude možné ji jednoduše aktivovat a spravovat na dálku. Technologii eSIM založenou na řešení Apple spustila skupina již komerčně v USA a ve Velké Británii. V proprietárních řešeních ale nevidí budoucnost, proto se již několik let aktivně podílí na vytvoření otevřeného celosvětového standardu eSIM zastřešeného celosvětovou asociací mobilních operátorů GSMA. Standard, na němž Deutsche Telekom a jeho dceřiné firmy spolupracují s dalšími velkými operátory a výrobci zařízení, by měl být oznámen v první polovině roku.
Vestavěná SIM karta, která má podobu speciálního čipu a je nedílnou součástí přístroje, obsahuje informace o profilu uživatele v síti a lze ji naprogramovat na dálku.
Veškeré informace o zákazníkovi, zaznamenávané dosud na samostatný čip v SIM kartě, budou nově uloženy přímo v telefonu, do kterého budou předávány přes mobilní síť operátora. Zákazník uzavře s operátorem smlouvu (ta může být i na více zařízení, např. kromě mobilu může zahrnovat eSIM v tabletu, chytrých hodinkách, navigaci v autě, či dohledové kameře) a dostane „virtuální SIM“ v podobě QR kódu. Ten poté, co je naskenován do mobilu, si sám zjistí vše, co je potřeba. Další zařízení se připojují obdobně, nebo získají potřebné informace od prvního registrovaného zařízení prostřednictvím bluetooth či Wi-Fi.
„První telefony s eSIM uvedeme tento rok, masivní rozšiřování této technologie lze pak očekávat v letech 2017 a 2018. Konvenční plastové SIM karty se podle našeho názoru přestanou používat do deseti let, což krom jiného přinese zlepšení zákaznické zkušenosti a zvýšení spolehlivosti mobilních zařízení. Registrace nového přístroje na konkrétní účet je s eSIM velmi snadná – stačí např. naskenovat nebo opsat ID kód produktu a ihned poté dojde k aktivaci a propojení s dalšími připojenými produkty zákazníka,“ říká Vladimír Klein, technologický ředitel T-Mobile.
Nástup eSIM je úzce spjat zejména s procesem připojování přístrojů a následným rozvojem tzv. internetu věcí. Podle některých odhadů bude v roce 2020 připojeno až 200 mld. zařízení – týká se to mj. automobilů, nositelné elektroniky, chytrých domácností, chytrého měření, e-health a dalších oblastí.
 

 
Publikováno: 1. 4. 2016 | Počet zobrazení: 1962 článek mě zaujal 460
Zaujal Vás tento článek?
Ano